A bizalmatlansági indítványt 112 (túlnyomórészt kommunista, nemzeti-baloldali és független) képviselő támogatta, és alig húsz honatya állt ki nyílt sisakkal a kormány mellett. De a Kreml-hű monopolpárt, az Egységes Oroszország 307 képviselőjének túlnyomó része nem vett részt a szavazásban, így az indítvány nem kapta meg a kabinet megbuktatásához szükséges 226 voksot a 450 tagú dumában. Az Egységes Oroszország nem tartja célszerűnek a kormány leváltását, bár számos tekintetben elégedetlen a teljesítményével - indokolta frakciója viselkedését Vlagyimir Pehtyin alsóházi alelnök. Így az "egységesoroszok" demonstrálták a Kremlhez való hűségüket, de bizonyos fokig el is határolták magukat az általuk megszavazott reform lakosságot sújtó kihatásaitól, a végrehajtás szigorú ellenőrzését ígérve.
A részben még a szovjet érából fennmaradt, több mint 40 millió polgárt érintő szociális kedvezmények (köztük a nyugdíjasokat megillető ingyenes tömegközlekedés és szubvencionált alapgyógyszerek) január elsejei eltörlése és elég sovány pénzjuttatásokkal való felváltása tömeges tiltakozásokat váltott ki számos orosz városban. A kormány azzal érvelt a pénzesítő reform mellett, hogy a piaci sínekre tétel fenntarthatóbbá, áttekinthetőbbé és igazságosabbá teszi a szociális támogatási rendszert.
A bizalmatlansági indítványt a kommunista és a nemzeti-baloldali haza párt kezdeményezte. Oroszországban antiszociális állam honosodott meg, amely csak kizsákmányolja polgárait - hangoztatta Gennagyij Zjuganov kommunista pártelnök, míg Dmitrij Rogozin, a Haza elnöke figyelmeztette képviselőtársait: ha nem váltják le a kabinetet, akkor a nép az utcára fog tódulni, és saját kezébe veszi a döntést a kormány és a duma jövőjéről.
Mindamellett előzőleg a duma elvetette egy olyan tervezet napirendre tűzését, amely Mihail Zurabov egészségügyi és szociális fejlesztési miniszter menesztésére kérné Vlagyimir Putyin elnököt. Ezzel szemben mindkét ház sebtében megszavazta az alapnyugdíj 36 százalékos emelését március elsejétől, ami több mint négymilliárd dollárral terheli meg az idei költségvetést.
A tüntetések lecsillapítására a kormány és számos régió már átmenetileg visszaállított egyes kedvezményeket és növelt több pénzjuttatást. Putyin - akinek népszerűsége 2000 óta tartó elnöksége során első ízben 84 százalékról 65 százalékra mérséklődött az elmúlt kilenc hónap folyamán - szintén védelmébe vette a reformot, de dorgálta a minisztereket.
Az orosz kormány átvészelt egy bizalmatlansági indítványt
Utolsó frissítés:
Az orosz kormány szerdán átvészelt egy bizalmatlansági indítványt az alsóházban a szociális kedvezményeket pénzbeli juttatásokra cserélő népszerűtlen reform miatt, de nem oszlatta el egészen a jövője körüli kérdőjeleket.