A szakértők egyelőre nem értik, mit akar pontosan Phenjan, miért függesztette fel a nukleáris programjáról szóló többoldalú tárgyalásokon való részvételét, s miért jelentette be, hogy rendelkezik atomfegyverrel. Az azonban biztos, hogy az észak-koreai külügyminisztérium bejelentése súlyos kudarc a diplomatáknak és a már megroggyant tárgyalási folyamatnak.
"Felháborító. A közelmúltban éles retorikát hallottunk Észak-Korea részéről, de azt az észak-koreai propaganda részének tudtuk be. A mai bejelentés azonban egészen más helyzetbe hoz minket" - mondta Peter Beck, az International Crises Group kutató és elemző szervezet Szöulban dolgozó szakértője.
Minnél rosszabb, annál jobb?
Melléklet |
A hvg.hu dossziéja az észak-koreai válságról |
Elemzők szerint ezek a kijelentések visszaütnek Észak-Koreára, amely a "minél rosszabb, annál jobb" politikáját gyakorolja a válság kezdete, 2002 októbere óta, mindeddig sikertelenül. "Ez abszurd döntés. Csak megerősíti a Bush-kormányzat álláspontját" - mondja Beck.
A komüniké az első válasz a második Bush-adminisztráció általános politikájára, amelyet az amerikai elnök a múlt héten az Unió (az Egyesült Államok) helyzetéről mondott beszédében körvonalazott. Bush akkor azt mondta, hogy tárgyalásos megoldásban akar együttműködni nemzetközi partnereivel. Egyúttal válasz Condoleezza Rice új amerikai külügyminiszternek is, aki Észak-Koreát két héttel ezelőtt "a zsarnokság előretolt helyőrségének" nevezte.
Amerikán a sor
A nyilatkozat akkor hangzott el, amikor folytatódnak az erőfeszítések a megbeszélések újabb fordulójának megrendezésére. Ban Ki Mun dél-koreai külügyminiszter csütörtökön Washingtonba utazott, hogy találkozzon Rice-szal és más vezetőkkel. "Az időzítés nagyon fontos. Ban és Rice az Észak-Koreára gyakorolt nyomás politikájának folytatásáról tárgyalt volna. Most azonban azon is el kell gondolkodniuk, hogy miként értékelik ezt a kijelentést. Észak-Korea visszalőtte a labdát az amerikai térfélre" - vélekedett Paik Hak Szun, a szöuli Szedzsong Intézet kutatója.
Az oroszok szerint blöff |
Orosz szakértők kétségbe vonták, hogy Észak-Korea teljes értékű nukleáris robbanótöltettel rendelkezne, rámutatva, hogy még sohasem hajtott végre kísérleti robbantást. Részletek |
Pak Szjung Dzsu, a dél-koreai védelmi tanulmányok intézetének munkatársa arra hívta fel a figyelmet, hogy bár Észak-Korea hajtott végre kísérleteket rövid - és közepes hatótávolságú rakétákkal, a programot több baleset akadályozta, és a kétséges e fegyvereinek pontossága. Gary Samore, a londoni Nemzetközi Stratégiai Tanulmányok Intézetének kutatási igazgatója szerint Észak-Korea valószínűleg megfelelő mennyiségű plutóniummal rendelkezik ahhoz, hogy néhány atomfegyvert gyártson, de semmi sem bizonyítja, hogy képes is erre. "Azt akarják, hogy elhiggyük: képesek rá" - mondta.