Markó Béla: lehangolóan gyenge a Trianon film

Utolsó frissítés:

Szerző:

szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Heves indulatokat váltott ki Romániában, hogy szerda este egy magántelevízió bemutatta Koltay Gábor Trianon című filmjét. Markó Béla miniszterelnök-helyettes szerint hasznos volt a művet levetíteni, még akkor is, ha – mint a politikus kifejtette – az gyenge alkotás.

A Trianont az Antenna 1 magántelevízió-csatorna mutatta be; a vetítést stúdióbeszélgetés követte. Csütörtökön pedig Koltay Gábor és Raffay Ernő történész részvételével Bukarestben tartottak sajtóértekezletet, ahol a rendező szélesebb körben találkozott a román sajtó képviselőivel.

A jelen lévő újságírók és riporterek közül többen hangoztatták, hogy a film nem más, mint revizionista propaganda, amely uszító, sértő és Európa-ellenes. Egymás szavába vágtak, időt sem hagyva a vendégeknek, hogy bármire is pontosan válaszolhassanak. Koltay és Raffay végig azt próbálta megértetni hallgatóságával: a közös Európát csak úgy lehet létrehozni, ha minden nemzet szembesül saját múltjával, és megismeri a másik történelmét is.

Napközben a román közszolgálati rádió néhány politológussal közölt stúdióbeszélgetést. A meghívottak kifejtették: a Trianon egyáltalán nem "BBC-típusú", történelmi eseményeket rekonstruáló film, inkább csak amolyan revizionista propagandafilm. Szakmai-esztétikai szempontból roppant gyengének minősítették a produkciót, amelyben - mint megjegyezték - nem kaptak teret igazán a történelmi tények.

Irritálónak tartották, hogy szerintük a film a XIX. századi nemzetállami, nacionalista szemléletet éleszti fel. Teszik ezt éppen a magyarok, akik az integráció és a globalizáció útján sokkal előbbre járnak a románoknál - hangoztatták a politológusok, akik szerint a film rontja a román kormánykoalícióban helyet foglaló Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) politikai pozícióját is.

Markó Béla miniszterelnök-helyettes, az RMDSZ elnöke ugyanakkor úgy gondolja: jó ötlet volt bemutatni a filmet a legnagyobb nézettségű csatornán. A politikus utalt arra: az elmúlt hetekben már-már legendává terebélyesedett a román közvéleményben, hogy milyen "veszedelmes" üzenete van ennek az alkotásnak. Akik most megnézték a filmet, rájöhettek, hogy nyugodtan vetíthető Romániában, és nagy hiba volt megpróbálni megakadályozni a vetítését - mondta.

A politikus ugyanakkor lehangolóan gyengének minősítette a filmet. "Ezzel az alkotással a rendező helyében nem büszkélkedtem volna sem Bukarestben, sem másutt" - hangoztatta.

Lehet, hogy egyesekben magyarellenes érzéseket keltett a film - fejtette ki a Markó -, de a televíziós vetítésnek köszönhetően sikerült legalább megdönteni egy tabut, bizonyítani, hogy akár Trianonról is meg lehet nézni közösen egy filmet, még akkor is, ha a nézők nem vallanak azonos nézetet az adott történelmi eseményről.

Markó azt is komoly áttörésnek nevezte, hogy román és magyar értelmiségiek együtt beszélgetnek ilyen kényes kérdésről egy román televíziós műsorban.