Az összesen 8,55 millió leadott szavazatból a síita szövetség 4,075 millió voksot szerzett. A kurd pártok listája 2,175 millió szavazatot kapott. Az Ijád Allávi iraki kormányfő vezette listát 1,168 millióan támogatták. A választáson a bejegyzett szavazók 58 százaléka vett részt.
Az eredménnyel az Abdel-Aziz al-Hakím és Ádel Abdel-Mahdi pénzügyminiszter vezette Iraki Iszlám Forradalom Legfelső Tanácsa (SCIRI), az Ibrahím al-Dzsaafari államfőhelyettes vezette Iszlám Dava párt, az Ahmed Csalabi vezette Iraki Nemzeti Kongresszus párt, valamint a Huszein as-Sahrisztáni egykori atomtudós vezette független személyiségek mintegy 130 mandátumot szereztek a 275 fős alkotmányozó nemzetgyűlésben.
A második legtöbb képviselőt - körülbelül 70 főt - a két vezető kurd párt - a Maszúd Barzáni vezette Kurdisztáni Demokratikus Párt (KDP) és a Dzsalal Talabani irányítása alatt álló Kurdisztáni Hazafias Szövetség (PUK) - szövetsége küldheti a nemzetgyűlésbe, miután listájuk a voksok bő 25 százalékát szerezte meg.
A szintén síita vezetésű, de világias - Ijád Allávi iraki kormányfő nevével fémjelzett - Iraki Lista kapta a harmadik legtöbb szavazatot. A tömörülés megközelítőleg 14 százalékos választási eredménye nyomán 38 képviselőt delegálhat a nemzetgyűlésbe.
Az iraki választási bizottság tisztségviselői közölték azt is: a bejegyzett szavazók több mint 58 százaléka vett részt a választásokon. A többségében szunniták lakta - az arab országban dúló erőszaktól leginkább sújtott - területeken azonban a részvétel elmaradt az átlagostól: Szaláheddin tartományban 29, el-Anbár tartományban pedig mindössze 2 százalékos volt.
A szunnita pártok ennek megfelelően rosszul szerepeltek. Közülük a Gázi al-Jáver iraki államfő vezette lista kevesebb mint 2 százalékot szerzett, az a csoport pedig, amelynek Adnan Pacsacsi veterán politikus áll az élén, mindössze 0,1 százalékos eredményt ért el.
A pártoknak és a jelölteknek három nap áll rendelkezésre ahhoz, hogy óvást nyújtsanak be. Ha senki nem támadja meg az eredményt, az hivatalossá válik.
A 275 fős nemzetgyűlés fő feladata az ország elnökének és két alelnökének a megválasztása, továbbá az iraki alkotmány kidolgozása. A választási eredményből kitűnik, a síitáknak szövetségesre lesz szükségük a nemzetgyűlésben az államfő és az alelnökök megválasztásához szükséges kétharmados többség eléréséhez.
Hírek szerint a megalakítandó új kormány vezetésére Ádel Abdel-Mahdi és Ibrahím al-Dzsaafari a legesélyesebb.