Különösen a menekültek helyzete lett rosszabb az előző, 2001-es jelentés elkészülte óta, rendőrségi támadásokat hajtottak végre fekete-afrikaiakkal szemben és idegengyűlölő, rasszista felhangok érzékelhetők a politikában, valamint a médiában. Az ECRI helyteleníti a külföldiek számára Ausztriában kötelezővé tett német nyelvtanfolyamot, a büntetéssel való fenyegetőzés helyett inkább motiválni kellene a külföldieket nyelvtanulásra. Nem tetszik az európai szervezetnek az sem, hogy aránytalanul nagy a külföldi származású gyermekek hányada a kisegítő iskolákban.
Diszkriminatív a külföldiek számára az osztrák munkaerőpiac, szigorú rangsor korlátozza elhelyezkedési lehetőségeiket. Kifogásolható gyakorlat, hogy létszámleépítés esetén először a külföldieket távolítják el. Ausztria kvótát szab a családegyesítésre, amivel a külföldiek magánéletét korlátozza.
Rendkívül veszélyes az ECRI szerint a Bécsben élő fekete-afrikaiak helyzete, őket a bűnüldözők gyakorlatilag azonosították a kábítószer-kereskedelemmel. A rendőrség sok esetben igazoltatja őket különösebb indok nélkül és megalázóan bánik velük.
Bár a legnagyobb példányszámú napilapnak (a Neue Kronen Zeitungnak) és a szélsőjobboldali szabadságpártnak is valamelyest finomodott a hangja, időnként azonban nemzetiszocialista tónusban foglalkoznak a bevándorlás és a menekültek kérdésével.
Diszkriminatívnak mondható, hogy az állás- és lakáshirdetések rendszeresen tartalmazzák a „csak osztráknak” megszorítást. Dicséretet Bécs önkormányzata kapott külföldieket integráló intézkedéseiért, s elismerően szólt az ECRI a bécsi belügyminisztériumban felállított emberjogi tanácsról.