A Manchester United 171,5 millió fontos (több mint 60 milliárd fortintos) bevételt könyvelhetett el a 2003-2004-es szezonban, s maradt ebből a szempontból a rangsor tetején annak ellenére, hogy a csapat az utóbbi időben halványabban szerepel a korábban megszokottaknál – jelentette a BBC.
David Beckham (balra), Roy Keane (középen) és Ole Gunnar Solksjaer a 2003-as bajnoki címet ünnepli az Everton legyőzése után © AP |
Sem a nemzetközi kupákban, sem az angol bajnokságban nem sikerült a csúcsra jutnia, sőt legnagyobb sztárját, a kétlábon járó kereskedelmi védjeggyé váló David Beckhamet is a pénzügyi versenyben második helyezett Real Madrid foglalkoztatja már. A klub népszerűsége azonban töretlen. Az Old Traffordon teltházak, 70 ezer fizető néző előtt játszák a meccseket, s a klub termékei is igen jól fogynak. Különösen Wayne Rooney, az angol futball legnagyobb ifjú reménysége nevével feliratozott darab népszerű. S persze akkor még nem beszéltünk a szponzoroktól, a Vodafone-tól és a Nike-tól befolyt jelentős összegekről, illetve a televíziós jogdíjakból, a fogadási üzletből, illetve a Premier League-től és a nemzetközi labdarugó szervezetektől befolyó pénzekről.
|
Bevétel millió fontban
1 (1) Man Utd 171.5 2 (4) Real Madrid 156.3 3 (3) AC Milan 147.2 4 (10) Chelsea 143.7 5 (2) Juventus 142.4 6 (7) Arsenal 115 7 (13) Barcelona 110.1 8 (6) Inter Milan 110.3 9 (5) Bayern Munich 110.1 10 (8) Liverpool 92.3 *zárójelben az előző évi helyezés látható |
A sorban a Manchester Unitedet a sorban a Real Madrid és az AC Milan követi, de igen jelentős bevételeket szerzett a Chelsea és a Juventus is. A Chelsea előretörése különösen szembetűnő, hiszen a Roman Abramovics orosz olajmágnás által támogatott klub egy év alatt 93,1 millióról 143,7 millió fontra növelte a bevételeit, s ezzel rögtön feljött a negyedik helyre. A Deloitte tanácsadócég jelentése szerint a Chelsea tartósan ott fog maradni a legnagyobb klubok között, mert a kiváló klubvezetés erre garanciát jelent.
Az angol klubok dominanciája a tizes toplistában szembetűnő, hiszen még ott szerepel a tavalyi bajnok Arsenal és az egykor szebb napokat látott, de még mindig igen népszerű Liverpool is. A Deloitte szakértői arra számítanak, hogy a “pénz ligájában” az Arsenal a jelenlegi 6-ik helyről feljebb fogja tornászni magát, s nagy versenyben lesz a Chelsea-vel a londoni elsőségért. Sőt azok után, hogy az Arsenal felépíti egy légitársasággal kötött gogantikus marketingszerződés keretében az Emirate’s stadiont 2006-2007-re az első három helyet a gazdagsági listán angol klubok foglalják majd el.
A Manchester United mellesleg a 171,5 millió fontos árbevétel mellett 58,3 millió fontos profitra tett szert, s ez az arány a maga nemében szintén rekord.