A szocialisták akár abszolút többségre is szert tehetnek a parlamentben. Ez nagymértékben megkönnyítené José Socrates szocialista pártvezetőnek, hogy kompromisszumok nélkül hajthassa végre fájdalmas gazdasági reformprogramját, amellyel ki akarja emelni Nyugat-Európa legszegényebb országát négy éve tartó gazdasági válságából.
Valószínűnek tűnik, hogy ha a szocialisták mégsem érik el az abszolút többséget, akkor a kommunistákkal és a Baloldali Szövetséggel próbálnak koalícióra lépni. Ebben az esetben viszont kénytelenek lesznek bizonyos mértékig felhígítani reformprogramjukat, mivel ezek a pártok fellépnek a szociális megszorítások ellen.
Az eddigi kormánykoalíció vezető ereje, a Szociáldemokrata Párt (PSD) jócskán lemaradva, 31,1 százalékkal áll a második helyen. A szociáldemokrata Pedro Santana Lopez hivatalban levő kormányának teljesítményét annyira siralmasnak ítélte a portugál közvélemény, hogy Jorge Sampaio államfő feloszlatta a parlamentet, és előre hozott választásokat írt ki.
A megfigyelők a szavazók tömeges távolmaradásával számolnak, mert a portugál szavazópolgárok végletesen kiábrándultak a pártokból és a politikusokból, s ha vannak is pártpreferenciáik, nem gondolják, hogy a politikai elit bármely része képes lenne az ország súlyosbodó gondjainak megoldására.
A konzervatív szociáldemokraták a kilencven százalékban katolikus ország vallásos lakosainak érzelmeire apellálva élesen elvetik a magzatelhajtás engedélyezését, és "az élet védelmezőiként" tüntetik fel magukat a választási kampányban.
A szocialisták anakronizmusnak tartják, hogy Portugáliában a XXI. század hajnalán is börtönnel fenyegeti az érvényben lévő törvény azt az anyát, aki elhajtatja magzatát.
Az előzetes felmérések szerint a kisebb pártok egyike sem számíthat tíz százalékot meghaladó eredményre a vasárnapi választásokon ebben a Magyarországgal nagyjából azonos területű és lélekszámú országban.