Az amerikai elnök a tervek szerint vasárnap este érkezik Brüsszelbe, ahol mások mellett megbeszélést folytat az arab ország ellen két éve indított háborút élesen bíráló Jacques Chirac francia elnökkel is. George Bush a péntek este sugárzott interjúban kijelentette: nem táplál haragot a franca elnök személye ellen. Nem értett viszont egyet Chirac azon véleményével, amely szerint az egyesült Európa ellensúlyt képezhet az Egyesült Államokkal szemben.
"Tisztában vagyok azzal, hogy a múltban nézeteltérések voltak közöttünk" - mondta az amerikai elnök Washington és az Irak elleni invázió európai ellenzői közötti feszültségekről. "Irak esetében például jelentős különbség mutatkozott a nézeteink között. Legfőbb ideje azonban, hogy e különbségeket félretoljuk, s azokon a területeken lépjünk előre, amelyeken képesek vagyunk együttműködni" - tette hozzá.
A France 3 közszolgálati televíziónak adott interjúban példaként hozta föl Párizs Washington együttműködését Szíriával összefüggésben. "A franciák komoly befolyással bírnak Szíriában, nekünk is van valamicske hatásunk (Damaszkuszra), s a puszta tény, hogy közösen szólalunk föl, egyértelmű jelzés (Bassár el-Aszad szíriai elnök felé), hogy komolyan gondoljuk" - mondta George Bush. Ezzel utalt az ENSZ Biztonsági Tanács amerikai és francia szorgalmazásra megszületett határozatában foglalt követelésekre, amelyek szerint Szíria vonja ki csapatait Libanonból, s hagyjon föl a libanoni belpolitika kézi vezérlésével.
Megkérdőjelezte viszont Bush azt a francia elnök által a többpólusú világrendről kialakított elképzelést, amely szerint Európa a nemzetközi viszonyokban az Egyesült Államokkal azonos súlyú játékossá avanzsálhatna. Szavai szerint Washington és a vén kontinens azonos értékeket vall, és azonos célokat követ, ezért értelmetlen egymással szemben meghatározniuk magukat.
Európai útja előtt Bush békülékenynek mutatkozik
Utolsó frissítés:
Békülékeny hangot ütött meg, és derűlátóan nyilatkozott George Bush amerikai elnök az európai sajtónak küszöbön álló európai látogatása előtt országa és az Irak elleni háborút hevesen ellenző Franciaország közötti viszonyról.