Elsöprő spanyol igen az uniós alkotmányra

Utolsó frissítés:

Szerző:

szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A spanyol szavazók túlnyomó többsége, 76,7 százaléka szavazott igennel az Európai Unió alkotmányára a vasárnapi spanyolországi népszavazáson - közölte a madridi belügyminisztérium, amely késő este már a végeredményt ismertette.

A végeredmény szerint a szavazók 17,3 százaléka voksolt az alkotmány ellen, míg 6 százalék tartózkodott a szavazástól. A véleménynyilvánító referendumon a szavazásra jogosult 34,6 millió választópolgár 42,3 százaléka adta le a voksát, ami viszonylag csekélynek számít, de távolról sem olyan alacsony, mint amire megfigyelők előzetesen számítottak.

"A spanyolok ezúttal európai történelmet írtak" - fogalmazott esti nyilatkozatában José Luis Rodriguez Zapatero spanyol miniszterelnök. Hangsúlyozta, hogy a referendum eredménye egyben üzenet a többi uniós tagállam számára is. A kormányfő arra szólította fel az unió többi országát, hogy kövessék a spanyol példát.

"Ez a nap nagy nap Európa számára"- jelentette ki a miniszterelnök, hozzátéve, hogy a referendum eredményével senki nem veszített.

Valóban nem veszített az ellenzéki spanyol Néppárt sem, amely híveit szintén az alkotmány támogatására szólította fel. Ugyanakkor a párt vezetője, Mariano Rajoy úgy vélekedett, hogy a részvételi arány csalódottságra ad okot. Szavai szerint Zapatero túl korai időpontra tűzte ki a referendumot, mert - mint hangoztatta – első akart lenni Európában.

Spanyolországban csupán néhány kisebb radikális párt szólított fel az alkotmány elutasítására.

Az unió tagállamai közül Spanyolország volt az első, amelyben népszavazással döntöttek az unió új alapszerződéséről. Az EU huszonöt tagországa közül még kilencben tartanak népszavazást az alkotmányról, a többieknél a ratifikálás a parlament által történik. Litvánia, Magyarország és Szlovénia parlamentje már jóváhagyta az alkotmányt.