Kim Dzsong Il nyilatkozatát az Új Kína kínai hírügynökség idézte, utalva arra, hogy az észak-koreai vezető minderről Peking magas rangú különmegbízottjának phenjani látogatása során beszélt.
Melléklet |
Ismerje meg az észak-koreai válság hátterét! |
Hangoztatta ugyanakkor, hogy nem változott országának álláspontja azzal kapcsolatban, hogy szükség van a Koreai-félsziget atomfegyver-mentesítésére és az ezzel kapcsolatos problémát párbeszéd útján kell megoldani. Észak-Korea nem ellenzi a tárgyalásokat és nem vonult vissza azoktól - mondta.
Phenjan február 10-én ismerte el először hivatalosan, hogy atomfegyverrel rendelkezik, s hozzátette, hogy visszalép a hatoldalú tárgyalásoktól. Azóta elsősorban az Egyesült Államok és Japán fokozta a nyomást Phenjanra, hogy álláspontjának megváltoztatására bírja. A két ország ehhez pekingi közvetítést vett igénybe.
Megfigyelők egyelőre csak találgatnak azzal kapcsolatban, hogy mi áll az észak-koreai magatartás gyakori változásának hátterében, mint ahogy az sem bizonyított egyértelműen, hogy Phenjannak valóban van atomfegyvere. Szakértők nem zárják ki, hogy valójában a súlyos nehézségekkel küzdő Phenjan zsarolási kísérleteiről van szó.