Hétszázhat kínai harcászati rakéta van jelenleg Tajvanra irányozva, csaknem
másfélszer annyi, mint két évvel ezelőtt. Csen Suj-pien felszólította az Európai Uniót, hogy ne oldja fel a Kína ellen 15 éve érvényben levő fegyvereladási embargóját.
"Az embargó feloldása helytelen üzenetet közvetítene Pekingnek" - hangsúlyozta az elnök reagálva azokra a hírekre, amelyek szerint az EU hat hónapon belül meg akarja szüntetni az 1989-es Tienanmen téri vérontás miatt alkalmazott fegyvereladási embargóját.
Tajvan 1949-ben, a kínai polgárháború végén szakadt el Kínától, és azóta gyakorlatilag önálló. Nemzetközi jogi értelemben azonban továbbra is Kína része, s Peking erő alkalmazásával fenyegeti arra az esetre, ha kikiáltaná függetlenségét.
Washington Tajvan gyakorlati elszakadása óta a sziget védelmezőjeként lép fel, és most rosszallja az embargó feloldására vonatkozó európai elképzeléseket. Attól tart, hogy Kína a Tajvant védelmező amerikai erők ellen is felhasználhatja azokat a fegyvereket, amelyeket a nyugat-európai országoktól vásárolhat az embargó esetleges megszüntetése után.