A szavazással a Nicolas Sarkozy vezette jobbközép párt elkezdte az Európai Unió alkotmányos szerződéséről tartandó május 29-i franciaországi népszavazást megelőző kampányát. A tagországok közül a franciaországi lesz a második népszavazás az alkotmányról, a februári spanyolországi után, amely a támogatók győzelmével végződött.
Az UMP vezetője indítványában csak a "kivételes társult tagság" megadását javasolta Törökország számára, ellentétben a pártjabeli köztársasági elnökkel, Jacques Chirackal, aki támogatja, hogy az EU megkezdje a csatlakozási tárgyalásokat a teljes jogú tagságra törekvő Törökországgal. Chirac korábban arra kérte a francia politikusokat, hogy ne hagyják összemosódni az alkotmányról szóló referendumot a török csatlakozás kérdésével, a francia választópolgárok többsége ugyanis nem támogatja az ország EU-belépését.
Az indítvány szövegét a szavazásra bocsátás előtt Sarkozy jóváhagyásra benyújtotta az államfőnek, Jean-Pierre Raffarin kormányfőnek, Alain Juppének, a párt volt elnökének, Valéry Giscard d'Estaing egykori köztársasági elnöknek, valamint Edouard Balladurnek, a parlament külügyi bizottsága elnökének. Az indítvány - amelyet a nemzeti tanács két és fél ezer tagjának több mint 90 százaléka támogatott a vasárnapi szavazáson - három szóval jellemzi, hogy az UMP milyenné szeretné alakítani Európát: "verseny, bevándorlás, ifjúság".
A párt szerint elfogadhatatlan, hogy bármely EU-tagország egy időben adót csökkentsen és támogatást nyerjen a közös költségvetésből. Közös európai politika kialakítását követelik a "szabálytalan bevándorlás" ellen, és egy "európai szerződést az ifjúság javára".
A Le Journal du Dimanche című francia lapban vasárnap megjelent közvélemény-kutatási eredmény szerint a lakosságnak már csak 58 százaléka szavazna igennel az európai alkotmányra, szemben az egy hónappal ezelőtti 61 százalékkal. A megkérdezettek 42 százaléka nemmel voksolna, ami 3 százalékponttal több, mint egy hónapja. Mindazonáltal az emberek 42 százaléka azt mondja, hogy korai még a kérdést eldönteni.
Sarkozy pártja:"igen" az EU-alkotmányra, "nem" a török tagságra
Utolsó frissítés:
A kormányzó Unió a Népmozgalomért (UMP) nemzeti tanácsának tagjai nagy többséggel megszavazták vasárnap a pártelnöknek az európai alkotmány megszavazását és Törökországnak a teljes jogú EU-tagságból való kizárását támogató indítványát.