Az észt EU-biztos szerint az európai szervezeteket valamiféle titokzatosság övezi, az átláthatóság sem az érdekeik érvényesítéséért munkálkodó civil szervezetek, sem pedig a hivatásos lobbisták tevékenységét illetően nem megfelelő. Ez károsan hat a döntéshozatali folyamatra és az unió irányításának megítélésére egyaránt.
A biztos úgy véli: ha a lobbista szervezeteknek nem kell senkivel elszámolniuk, a közvélemény előbb-utóbb becsapva érzi majd magát, és végül visszautasítja az egész európai politikát.
„Brüsszelre úgy tekintenek, mint egy távoli helyre, ahol mindenféle homályos döntést hoznak” - véli a biztos.
A biztos első lépésként javítani kíván a lobbizók és a civil szervezetek nyilvántartásán. A Brüsszelben tevékenykedő 15 ezer lobbista és 2600 érdekvédelmi csoport munkáját is jobban figyelemmel kísérnék a jövőben. Siim Kallas szerint ezek az érdekvédelmi csoportok évente 60-90 millió eurós pénzmozgást generálnak, de tevékenységük átláthatósága enyhén szólva nem megfelelő. (Egyes szervezetek egyébként magától a bizottságtól kapnak támogatást arra, hogy lobbitevékenységet végezzenek.)
Kallas szerint a mezőgazdasági és fejlesztési támogatásban részesülők adatait részletesen nyilvánosságra kellene hozni. Példának saját hazáját, Észtországot hozza fel, ahol ezek az adatok 2000 óta megjelennek az interneten, de Dániában is működik hasonló weboldal 2004 óta.
A biztos kezdeményezését az érintetteknek hosszú ideig lesz alkalmuk megvitatni, várhatóan 2005 második felében, a brit elnökség ideje alatt kezdik csak ugyanis el a részletes szabályozás kidolgozását.