A jelentés szerint a családi életet és a munkába járást összeegyeztetni ma is elsősorban a nők feladata: a kiskorúakat gondozó nők 37 százaléka részmunkaidőben dolgozik (a gyermekekre nem vigyázó nők körében ez az arány 17 százalék, férfiak esetében pedig 6,5 százalék).
Személyre szabott munkaidő
A megfizethető és rugalmas gyermeknevelési lehetőségek hiánya miatt a nők nehezen tudják megoldani a gyerek melletti munkavégzést. Az unió több programot is elindított ennek kiküszöbölésére: gyakorlati tanáccsal látják el a gyermekes családokat, hogy hol és hogyan keressenek megfelelő helyettesítőt. A program lehetőséget biztosít a rugalmas, személyre szabott munkaidő kialakítására, például arra, hogy a gyermeknevelési szabadságon lévő vagy részmunkaidős anyuka továbbra is részt vegyen munkahelye szakmai továbbképzésein, így később a legfrissebb tudásanyag birtokában mehet vissza dolgozni.
Pályázati feltétel a nemek közötti egyenlőség
Az uniónak a családi erőszak ellen is létezik egy programja: a Daphne terv 1997 óta működik, 17 millió eurót költöttek több mint ezer szervezet tevékenységének támogatására. Noha a tervnek nem volt célja, hogy a törvénykezési folyamatot is befolyásolja, a projektek 12 százaléka erre is hatott.
Minden regionális fejlesztési programnak szinte alapfeltétele a nők és a férfiak közötti egyenlőség, így jelenleg számos diszkrimináció-ellenes terv megvalósítása folyik unió-szerte. Görögországban például a női vállalkozókat segítik, Finnországban a dolgozó családanyáknak biztosítanak különleges szolgáltatásokat, Portugáliában új munkahelyek teremtésében támogatják a munkaadókat. 2000 és 2006 között 2 milliárd eurót fordítottak ilyen célokra az EU-ban.
- Nők nélkül nem létezne mezőgazdaság az EU-ban - áll a jelentésen. Az európai gazdák 37 százaléka nő, a munkaidő 31 százalékát ők dolgozzák le.
Ami az oktatást illeti: a nők sokkal jobban tanulnak, mint a férfiak (öt százalékponttal), de az oktatói állások 80 százalékát férfiak töltik be.
A kormányon lévő spanyol szocialista párt 53 új intézkedéssel igyekszik javítani a spanyol nők helyzetén. A hosszú lista egyaránt tartalmazza a családon belüli erőszak, a munkahelyi esélyegyenlőség és a szakmai továbbképzés kérdéseit, sőt egy tervezett alkotmánymódosítás lehetővé teszi majd, hogy nő is elfoglalhassa a spanyol uralkodói trónt.
Maria Theresa Fernández de la Vega miniszterelnök helyettes szerint az intézkedések legkésőbb az év végéig életbe lépnek.
A kormány emelni kívánja a foglalkoztatott nők számát, egyúttal meg szeretné könnyíteni az asszonyoknak, hogy a munka mellett családjukról is gondoskodjanak.
A családon belüli erőszak elkövetőit a hatóságok komolyabban büntetnék, s ha a potenciális áldozatok veszélyeztetve érzik magukat, a jövőben könnyebben kérhetnek segítséget.
A kormány növelni szeretné az állami cégeknél dolgozó nők számát, s a piaci szférában is kedvezményekkel ösztönzik majd a nőket foglalkoztató vállalkozásokat. Pártolnák a napi négyórás foglalkoztatás elterjedését, és több állami üzemeltetésű óvodát hoznak létre.