A WJD alapja az a régi városi legenda lehet, amely szerint ha minden kínai egyszerre ugrana le székéről, kimozdítanák a Földet forgási pályájáról. Christoph Drösser, a Die Zeit 1997 óta főállású legendavadásza, több városi legendákkal foglalkozó könyv szerzője szerint a Földet csupán egy ennél jóval nagyobb lökés – például egy hatalmas aszteroida becsapódása - téríthetné le pályájáról.
© worldjumpday.org |
A Chicago Reader című lap Cecil Adams álnév mögé bújó, Amerika-szerte ismert, ám a legenda szerint senki által nem látott publicistája The Straight Dope nevű rovatában már 1984-ben foglalkozott a témával. A szokatlan kérdéseket néha szokatlanul erős szatírával megválaszoló Adams szerint nem kell félni a kínaiak ugrándozásától: Kínában nincs annyi szék, amennyi kellene, ráadásul egészen biztosan nem egyforma magasságúak – így aztán a földet érés sem következne be egy időben. Feltételezve, hogy mégis sikerülne egymilliárd embernek – Kína 1980-as lakosságának – egyszerre földet érnie, az is csak 500 tonna TNT robbanásával lenne egyenértékű. Ami pedig semmiképpen nem lenne elegendő a várt hatás eléréséhez.
Zágoni Miklós klímakutató a Klubrádió szerdai Reggeli gyors című műsorában egy képlet segítségével próbálta bizonyítani a WJD megvalósíthatatlanságát. 600 millió ember tömege körülbelül 50 millió tonna, azaz 5*107 tonna, a légkör teljes tömege pedig 5*1015 tonna, vagyis nagyságrendekkel nagyobb különbség van csak a légkör tömegéhez képest. Szerinte egy valamelyest erősebb szél, amely a Mount Everestet meglöki, ennél lényegesen nagyobb lökéseket ad folyamatosan a legkülönbözőbb irányokból a Földnek. Úgyhogy szerinte 600 millió ember ugrándozása a Föld forgástengelyére semmilyen hatást nem gyakorol.
A Union of Concerned Scientists honlapja szerint a vállalatokon és a kormányzatokon kívül a civilek is segíthetnek a globális felmelegedés elleni harcban, ők azonban ugrándozás helyett kevesebb, üzemanyag-takarékosabb és kevésbé légszennyező autókkal való kocsikázást, energiatakarékos életvitelt és szemléletet javasolnak.
A Museum of Hoaxes nevű weblap szerkesztője szerint azonban nem kell mindjárt a tudományhoz fordulni a kérdés megválaszolásához. Az oldalt ugyanis egy német művész, Torsten Lauschmann regisztrálta, és a WJD szájtja kint van az általa alapított Vene Hammerschlag nevű német művészcsoport honlapján is. Mindezekből kiindulva az oldal szerkesztője egy art-hoaxra (művészeti csínyre) gyanakszik, és valószínűleg nem jár messze az igazságtól: a WJD oldalán megtekinthető videofelvételen megszólaló "professzor" kísértetiesen hasonlít Lauschmannra.
Mindenesetre a regisztrált önkéntesek gyarapodását jelző számláló március 18-án 80 millió felett járt; kérdés, ki fog majd valóban ugrani.