Az ázsiai körútja negyedik állomásán, Japánban tartózkodó Rice az egyik tokiói egyetemen tartott előadásában szombaton arra biztatta Észak-Koreát, hogy hozzon "stratégiai döntést" atomfegyverprogramja feladásáról. "Észak-Koreának azonnal vissza kell térnie a hatoldalú tárgyalásokhoz" - hangoztatta.
Rice mindazonáltal gondosan megválogatta szavait, és tartózkodott attól, hogy újfent a "zsarnokság előretolt állásaként" jellemezze a sztálinista vezetésű Észak-Koreát, ahogyan ezt idén az év elején tette, s ami miatt Phenjan bocsánatkérést követelt. Ehelyett megerősítette, hogy az Egyesült Államok nem kívánja megtámadni Észak-Koreát, s a hatoldalú tárgyalásokban részt vevő több más országgal együtt kész kollektív biztonsági garanciákat kínálni Phenjannak az észak-koreai atomprogram befejezésével összefüggésben.
A két Korea, Kína, Japán, Oroszország és az Egyesült Államok részvételével tavaly és tavalyelőtt folytatott hatoldalú megbeszélések három tárgyalási forduló után félbeszakadtak. Észak-Korea egyelőre kizárja újabb tárgyalások lehetőségét, idén februárban pedig bejelentette, hogy atomfegyverrel rendelkezik.
Rice szombati beszédében felhívta Japánt, Dél-Koreát és főleg az Észak-Koreára a legnagyobb befolyással bíró Kínát, hogy tegyenek több erőfeszítést Phenjannak a tárgyalóasztalhoz való visszacsábítása érdekében.
Bár az Egyesült Államoknak ez ügyben szüksége van Kína támogatására, Rice egyúttal nagyobb társadalmi nyitásra is ösztökélte a pekingi kormányzatot. "A nyitottság a siker előfeltétele" - mondta, majd így folytatta: "Még Kínának is meg kell valósítania egy nyitott, ténylegesen képviseleti kormány valamely formáját, ha sikereket kíván aratni, s meg kíván felelni egy globalizálódó világ kihívásainak".