A Székelyföld fővárosában tartott sajtótájékoztatóján Iliescu újságírói kérdésre válaszolva kifejtette: szerinte a magyarok tüzelték fel a kedélyeket, és robbantották ki ezáltal az etnikai konfliktust, amely 1990 márciusában a köztudatban "fekete márciusként" torkollott véres eseményekbe, tragikus kimenetelű összecsapásokba. A volt államelnök szavait egyaránt idézte az erdélyi Krónika, a kolozsvári Szabadság, a marosvásárhelyi Népújság és a bukaresti Romániai Magyar Szó.
A Székelyföld fővárosában tartózkodó volt államfő e tudósítások szerint úgy vélte, hogy a románok és a magyarok közötti verekedést a román lakosság által gyanakvással tekintett akkori március 15-i magyar rendezvények robbantották ki. "Az egész amiatt történt, ahogyan a március 15-i rendezvények folytak. A román lakosság gyanakvással figyelte ezeknek az ünnepségeknek a jellegét. Felmerült a szegregáció és az oktatási különválás kérdése" - mondta Iliescu.
A románokat állítólag zavarta a magyarok szeparatizmusa, az iskolák szétválasztási kísérlete, amikor a román gyerekeket megakadályozták, hogy beléphessenek a magyar iskolákba – idézi Iliescut a Krónika, amely szerint a nyilatkozó hozzátette: tudomása volt a Sütő Andrással, illetve Mihaila Cofariuval történt incidensekről (az összecsapások akkori magyar és román súlyos sebesültjéről van szó), meg is látogatta őket a kórházban, és támogatását ajánlotta fel számukra.
"Sajnálatosnak tartottam, hogy Cofariu esetét a nyugati televíziók elferdítve úgy közvetítették, mintha a románok vertek volna egy magyart. De a párbeszéd akkor is működött, azokban a napokban is próbáltam megoldást találni a nehézségekre, sajnálom, hogy mindez megtörténhetett" – mondta Iliescu.
A volt államelnök kitérő választ adott arra, hogy miért nem utazott személyesen Vásárhelyre lecsillapítani a kedélyeket. Annyit mondott, hogy elküldte maga helyett az akkori Ideiglenes Egységtanács vezetőit, így Gelu Voican Voiculescut, ő maga pedig közben Temesváron tartózkodott, mert - mint idézi őt a Népújság - az ottani románoknak "gyanúsak" volt a március 15-i ünnepségek, amelyek szecesszionista, szeparatista tendenciákat mutattak.
A tájékoztatón az újságírók feltették azt a kérdést is Iliescunak: mit szólna ahhoz, ha a román forradalom eseményeinek kivizsgálása során vádlottként idéznék majd be? "A tanúkból nem lehetnek vádlottak! Ez merő abszurditás!" - felelte.