A The New York Times című amerikai lap keddi számának beszámolója szerint a denveri legfelsőbb bíróság, egy alsó fokú bíróság határozatát megerősítve kimondta, hogy nem megengedhető külső befolyásolással, illetve "felsőbb hatóságra való hagyatkozással" ér fel, ha az esküdtek a bibliában keresnek tanácsot döntésükhöz. A testület 3 szavazattal 2 ellenében életfogytiglani szabadságvesztésre módosította a vádlott Robert Harlan halálos ítéletét.
A férfi elrabolt és megerőszakolt egy pincérnőt. A 25 éves Rhonda Maloney ezután el tudott szaladni és leintett egy autót, de a férfi utolérte őket. A volán mögött ülő nőt lelőtte, aki életben maradt ugyan, de megbénult. Áldozatát ezután összeverte és megölte. Robert Harlan beismerte tettét, és azzal védekezett, hogy kokain, alkohol és a düh hatása alatt cselekedett.
Harlant 1995-ben bűnösnek mondta ki az esküdtszék. A bíró ezután a coloradói törvényeknek megfelelően arra kérte a esküdteket, vitassák meg és erkölcsi mérlegelés után foglaljanak állást arról is, hogy a vádlottat halálbüntetéssel sújtsák-e. Az esküdtek egyhangúan a halálbüntetésre szavaztak.
Az esküdtek közül öten is fellapozták előtte a bibliát, így elolvasták és megvitatták az ismert ótestamentumi szemet szemért, fogat fogért kitételt is.
A legfelsőbb bíróságnak a halálos ítéletet elvető döntése szerint az esküdtszék csak egyhangúlag dönthet és feltételezhető, hogy legalább egy esküdt másként szavazott volna, ha előtte nem keresnek útmutatót a bibliában.
A St. Paul-i Hamline Egyetemen etikát tanító Howard Vogel professzor a lapnak nyilatkozva úgy vélte, hogy nem annyira a bibliai szöveg okozza az ügyben a gondot, hanem inkább az, ha valamit az állam törvényeit felülütő tromfnak használnak.
Más jogi szakértők szerint a bibliában az esküdtek könnyen találhattak volna tanácsot arra is, amelynek alapján meghagyták volna a vádlott életét.