Nem érkezett újabb információ kedd délutánig az Irakban elrabolt három román újságíró sorsával kapcsolatban, Traian Basescu államfő vezetésével válságstáb foglalkozik az üggyel, az elnöki szóvivő pedig "spekulációnak" minősítette azokat a híreszteléseket, amelyek szerint emberrablás összefüggésben állna Basescu iraki és afganisztáni látogatásával.
Calin Popescu Tariceanu miniszterelnök kedden megerősítette, hogy a három újságírót - Marie-Jeanne Ion újságírónőt, a Prima TV munkatársát és Sorin Dumitru Miscocit, e televíziós csatorna operatőrét, valamint Eduard Ovidiu Ohanesiant, a Romania Libera című napilap riporterét - valóban elrabolták.
Nem lehet tudni azonban, hogy ennek az akciónak politikai vagy egyszerűen csak "köztörvényes" indíttatása volt. A miniszterelnök a rendelkezésére álló információk alapján úgy tudja: az emberrablást olyan övezetből - Bagdad al-Manszúr negyedéből - jelentették, ahol inkább a bűncselekmények, mintsem a túszejtések a gyakoriak. Az emberrablók ráadásul mindeddig nem álltak elő semmiféle követeléssel, váltságdíj-fizetési vagy más jellegű igénnyel.
A bagdadi hatóságok együttműködnek a Bukarestben a külügyminisztérium és a titkosszolgálatok képviselőiből felállított válságstábbal, eközben alaposan vizsgálják azt a telefonbeszélgetést, amelyet hétfőn este rögzített a román kereskedelmi televízió.
A Prima TV hírigazgatója, Dan Dumitru elmondta: a televíziót hétfőn röviddel 19 óra előtt hívták fel telefonon, a háttérben arab beszédet hallottak, valamint Marie-Jeanne Ion hangját, aki angol nyelven könyörgött, hogy engedjék szabadon őket. Azt próbálta megértetni elrablóival: Romániából jöttek, egy olyan szegény országból, amelynek nincs elegendő pénze váltságdíjat fizetni. Később az újságírónő már csak egy SMS-t küldött, amelyben megírta, milyen irányba viszik őket a Bagdad külvárosában lévő szállodából, ahol az elmúlt öt napon laktak.
Simona Marinescu, a közel-keleti és észak-afrikai régió szociálpolitikai koordinátora a BBC román nyelvű rádióműsorában úgy vélekedett: az emberrablók valószínűleg nem is értették, hogy milyen országról is van szó, Románia helyett érthettek akár Örményországot vagy mást. Ezért a nyilatkozó úgy vélte: nem Románia volt az akció célpontja.
Marinescu emlékeztetett arra, hogy Irakban valóságos "börzéje" van az elrabolt személyeknek, akiket foglyul ejtőik gyakran tovább adnak más pénzéhes bandáknak, ez utóbbiak pedig - ha nem tudják kivasalni az általuk kért összeget - terrorista csoportoknak "passzolják" tovább az "élő árut". Így az elrabolt emberekért követelt ár egyre magasabb lesz.
A Prima TV egyébként az al-Dzsazíra arab hírtelevízió segítségét kérte munkatársainak felkutatásához.
Bukaresti megfigyelők összefüggést látnak Basescu iraki és afganisztáni látogatása és az emberrablás között. Adriana Saftoiu, az államfő szóvivője azonban kedden "merő spekulációnak" minősítette ezt, hangoztatva, hogy a két eseménynek semmiféle köze sincs egymáshoz.
Traian Basescu egyébként hétfőn érkezett haza Irakból és Afganisztánból, ahol meglátogatta az ott állomásozó román katonákat. Irakba nemrég küldött Románia egy újabb 100 fős kontingenst, a szeptemberi afganisztáni választásokra pedig még 400 katonát készül küldeni.