Gross: aki távozni akar, az mondjon le

Utolsó frissítés:

Szerző:

szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Nem nyújtja be testületileg lemondását a Stanislav Gross vezette cseh kormány. A kisebbik koalíciós párt erre irányuló javaslatát szerdán a miniszterek többsége elvetette.

"A Szabadság Unió-Demokratikus Unió felvetéséről vitatkoztak ugyan a miniszterek, de a javaslatról nem szavaztak. A kormányfő a vitát azzal zárta le, hogy aki távozni akar, az mondjon le" - mondta újságíróknak a kormányülés szünetében Vera Dusková szóvivő.

A kormány testületi lemondását az uniósok javasolták. A pártelnökség döntése értelmében, ha a kormány ezt elutasítaná, akkor az uniósok három minisztere távozna a kormányból. Vladimír Mlynár információs miniszter már szombaton lemondott. Pavel Nemec kormányfőhelyettes, az igazságügyi tárca vezetője, valamint Karel Kühnl védelmi miniszter egyelőre kivár.

Az eredetileg hárompárti koalícióból már a múlt héten kilépett a Kereszténydemokrata Unió-Csehszlovák Néppárt (KDU-CSL), s három minisztere csütörtökön beadta lemondását.

A 18 tagú kormányból eddig tehát négyen nyújtották be lemondásukat, de Václav Klaus államfő még egyet sem fogadott el. Két-három további miniszter azt állítja: lemond, ha a kormány függő viszonyba kerül a kommunistáktól.

Hétfői nyilatkozatában Klaus azt állította, megvárja, hogy végül is hányan hagyják el a kormányt, s csak utána fog lépni. Az államfő feltételét, hogy az átalakított kormány lépjen a parlament elé és kérjen maga iránt bizalmi szavazást, a kormányfő elfogadta. Megfigyelők szerint Klaus is nyomást gyakorol a kormányfőre, hogy mondjon le.

A cseh kormányválság Stanislav Gross miniszterelnök zavaros családi pénzügyei miatt robbant ki. Miután a szociáldemokrácia kiállt Gross mellett, s nem volt hajlandó felváltani őt egy másik szociáldemokrata politikussal, a kereszténydemokraták kiléptek a kormányból. Most ezzel fenyegetőznek az uniósok is.

A szociáldemokraták viszont azt tervezik, hogy a bizalmi szavazást egy olyan törvénnyel kötik össze, amely más párt számára is elfogadható lenne, s így a kormány megkapná a bizalmat. Az újságok szerint a szociáldemokraták leginkább az ellenzéki kommunistákkal számolhatnak. Mindezek ellenére a kormány helyzete egyre ingatagabb, s a prágai lapok nem zárják ki a kormány bukását és az előre hozott képviselőházi választást.