Kína támogatja India állandó BT-tagságát

Utolsó frissítés:

Szerző:

szerző:
MTI/hvg.hu
Tetszett a cikk?

Kína támogatni fogja India biztonsági tanácsi állandó tagságát, amikor az ENSZ reformja során időszerűvé válik a BT kibővítése. A két ország határvitáit is mihamarabb rendezni szeretné.

Egy indiai kormánydokumentum szerint, Vu Ta-vej kínai külügyminiszter-helyettes Kína támogatásáról biztosította  India ilyen irányú törekvéseit az indiai külügyminisztériumban folytatott vasárnapi tárgyalásain. Újdelhiben arra számítanak, hogy a hivatalos látogatáson Indiában tartózkodó Ven Csia-pao kínai miniszterelnök is megerősíti ezt a Manmohan Szingh indiai kormányfővel tartandó hétfői tárgyalásán.

A kínai vezetők már többször is jelezték, hogy helyeselnék, ha India nagyobb szerephez jutna a világszervezetben, de korábban sohasem mondták ki egyértelműen, hogy támogatnák a dél-ázsiai hatalom állandó BT-tagságát.

Újdelhi vezetők gyakran hangoztatják, hogy Indiának, a világ második legnépesebb országának helye lenne a legfőbb döntéshozó ENSZ-testület állandó tagjai között. India Brazíliával, Japánnal és Németországgal együtt pályázik állandó BT-tagságra. 

Jelenleg öt, vétójoggal rendelkező állandó tagja van a Biztonsági Tanácsnak: az Egyesült Államok, Franciaország, Kína, Nagy-Britannia és Oroszország.

Kína és India a világ két legnépesebb országa, övék Ázsia két leggyorsabban növekvő gazdasága. Peking a kilencvenes évek eleje óta szorgalmazza e két ázsiai hatalom összefogását "minden szuperhatalmi hegemónia" megakadályozása érdekében. India tartózkodóan fogadta az alig burkoltan Washington-ellenes javaslatot, de Peking láthatólag nem tett le India megnyeréséről.

Ennek érdekében mindent megtesz a két ország területi vitájának mielőbbi rendezéséért, ugyanis a két ország képviselői Csia-pao miniszterelnök látogatása során egyezséget írtak alá, amelyben megállapodtak határvitájuk megoldásának politikai irányelveiről.

Kína valószínűleg szintén India iránti gesztusként tekint a BT-tagság igényének támogatására is.