Az észak-koreai válságról folyó hatoldalú tárgyalásokon Phenjan kijelentette, hogy képes atomfegyvereket előállítani és ezt be is tudja bizonyítani. Februárban és márciusban Észak-Korea határozottan állította, hogy atomfegyverekkel rendelkezik, és nem tér vissza a tárgyalóasztalhoz.
A jogbjoni reaktor © AP |
Amerikai hírszerzési elemzők úgy vélik, hogy Észak-Korea legalább két atombombát állított elő, de az atomtöltetetek nagyságától függően akár tucatnyi bombát is készíthetett.
Egy neve elhallgatását kérő amerikai kormányzati tisztviselő közölte, hogy a négy tárgyalópartnernek küldött üzenetében Washington nem azt sugalmazta, hogy Észak-Korea atomfegyver-kísérlet végrehajtására készül. Tom Casey külügyi szóvivő pedig megerősítette, hogy az üzenet nem tartalmaz új értesülést az észak-koreai atomfegyverprogramról.
A The Wall Street Journal című amerikai napilap pénteken internetes oldalán olyan értesüléseket közölt, hogy Washington tudomása szerint Észak-Korea atomfegyver-kísérlet végrehajtására készül. A lap meg nem nevezett amerikai vezető tisztségviselőre hivatkozva azt írta, hogy Washington csütörtökön sürgős jelzésű üzenetben értesítette minderről Pekinget, Szöult és Tokiót. A Fehér Ház állítólag arra kérte Kínát, hogy lépjen közbe a "nagyon kevés figyelmeztetéssel vagy akár anélkül" végrehajtandó kísérlet megakadályozásának érdekében.
Az Egyesült Államokban nyugtalanságot keltett a héten a jongbjoni atomreaktor leállítása. Egyesek attól tartanak, hogy Észak-Korea befejezte a nukleáris bomba előállításához szükséges minőségű és mennyiségű plutónium előállítását. Másrészt azonban nem kizárt, hogy technikai problémák miatt kellett leállítani a reaktort, vagy pedig Phenjan egyszerűen csak blöfföl, hogy nyugtalanságot keltsen.