Az észak-olasz városban elfogadás előtt álló hatósági döntés tilalmakat is tartalmaz: ha életbe lép, tilos lesz befesteni a kutyák szőrét, továbbá pusztán esztétikai célból módosítani az ebek küllemét, például le- vagy rövidebbre vágni az olyan fajták farkát, amelyeknél ezt nem szükségszerűségből szokták tenni.
Torinóban már régóta regulázzák a kutyásokat, méghozzá igencsak szigorúan: érvényes jogszabály mondja ki, hogy tízezer euróig (két és fél millió forint) terjedő pénzbüntetéssel, sőt akár egyévi börtönnel is sújtható az, aki kutyáját kínozza, vagy szándékosan "elveszti".
Továbbá: kerékpározó gazdi futtathatja maga mellett (után) pórázon a kutyáját, de csak olyan sebességgel haladhat, hogy a négylábú gyalogos ne fáradjon ki túlzottan.
Olaszország állatbarát országnak tartja magát, több városában törvény védi még a kóbor macskákat is. Állatvédő csoportok szerint országosan évente mégis mintegy 150 ezer kutyát és 200 ezer macskát dobnak ki és hagynak magukra lelketlen emberek.
Ami az új torinói "kutyarendtartást" illeti, a vétkesek felderítésében a rendőrség nem titkoltan lakossági bejelentésekre számít, vagyis arra, hogy az emberek "szóljanak" a hatóságnak, ha azt látják, hogy valamely szomszédjuk kutyául bánik a kutyájával.