Frattini szerint a május 29-i francia referendum alkotmányt elutasító kimenetele esetén is lesz lehetőség az együttműködésre a belbiztonság és a védelem terén. Az új alkotmány éppen ezeken a területeken jelentene áttörést, de az olasz biztos szerint szerződés nélkül is megvalósulhat az összehangolt Európa-politika. Frattini ugyanakkor elismerte: a francia elutasítás megakasztaná az európai fejlődés folyamatát. Az alapító tagállam, Franciaország nélkül ugyanis elképzelhetetlen az integráció kiszélesítése, kiteljesedése. Frattini ugyanakkor nem ért egyet azzal a hozzáállással, hogy negatív francia döntés esetén némely tagállam lefújná a honi népszavazást, illetve, hogy az egész ratifikációs folyamatot fel kellene függeszteni. Az igazságügyi biztos szerint ez esetben újra meg kell nyitni az európai vitát, immár a nemzeti parlamentek és az Európai Parlament bevonásával.
A nyilatkozatban első ízben ismerte el egy vezető EU-politikus az Alkotmányos Szerződés gyengeségeit: Frattini azt mondta, az alkotmány nem biztosít kellő legitimitást az Európai Parlamentnek; ezt a későbbiekben korrigálni kell.
Franco Frattini szólt arról is, hogy Európának közös stratégiát kell kidolgoznia a gazdasági migráció problémájára, egységes bevándorlási szabályokra van szükség. A probléma intézményes kezelésére az EU-biztos az amerikai zöld kártyához hasonló eszközt tudna elképzelni.