A 63 éves Douglas Wood elrablói az ausztrál, az amerikai és a brit katonai egységek Irakból való kivonását követelik. Az üzletember, aki 1992 óta az Egyesült Államokban él és amerikai felesége van, az Irakot megszálló amerikai hadseregnek végzett különböző szolgáltatásokat.
A terroristák a Sky News brit televíziónak küldtek egy filmfelvételt, amelyen Wood a földön ült két csuklyás, fegyveres férfi között és az életéért könyörgött. A felvételen látható volt az emberrablást vállaló szervezet, az Iraki Mudzsahedek Súra Tanácsának a jele.
Woodot azonosította az AP-nek nyilatkozó felesége, aki az amerikai hírügynökségnek elmondta, férje másfél éve mérnökként dolgozik Irakban.
„Mindent megtesznek, amit csak lehet, annak az ausztrál álláspontnak megfelelően, hogy nem engedünk a túszszedőknek” – nyilatkozta John Howard az ABC ausztrál rádiónak adott nyilatkozatában. "Magamra vállalok minden felelősséget azért a rosszért, ami a kormány döntéseiből adódik. Ez nem jelenti azt, hogy meghátrálok."
Alexander Downer ausztrál külügyminiszter ugyanakkor azt jelentette be, hogy egy diplomatákból, valamint a szövetségi rendőrség és a védelmi minisztérium tisztviselőiből álló küldöttség indult Bagdadba, amelyet ad hoc segélycsapatként küldenek Wood kiszabadítására és a bagdadi ausztrál nagykövetség védelmének megerősítésére.
A külügyminiszter nem közölt további részleteket, de tavaly év végén Ausztrália már küldött egy különleges egységet, hogy kimentsen két állítólag elrabolt ausztrál állampolgárt. Az a hír végül hamisnak bizonyult. Wood esetében Downer úgy vélekedett, hogy az ő túszul ejtése valódinak tűnik, bár azt nem tudják, hogy mikor és hol rabolták el.
Canberra az Egyesült Államok egyik legfőbb szövetségese az iraki háborúban. A 2003-as invázióban 2000 ausztrál katona vett részt. Jelenleg mintegy 550-en állomásoznak még Irakban, és hamarosan érkezik melléjük egy 450 fős újabb erősítés. Jelenleg Bagdadban tartózkodik Robert Hill ausztrál védelmi miniszter, akit fogadott Ibrahím al-Dzsaafari iraki miniszterelnök is.