A sajtószabadság védelmére szerveződött intézmények a sajtószabadság világnapja (május 3.) alkalmából tették közzé adataikat.
Az idén is Irak a legveszélyesebb hely az újságírók számára. Az RSF kilenc, az IPI hat, a CPJ öt újságíró ottani meggyilkolásáról tud. Történtek újságíró-gyilkosságok Bangladesben, Pakisztánban, a Fülöp-szigeteken, Mexikóban és Haitin is.
A Nemzetközi Sajtóintézet (IPI) nemcsak arra kívánja ráirányítani a figyelmet, hogy újságírók életükkel fizetnek hivatásuk gyakorlásáért, hanem arra is, hogy az újságírók ellen elkövetett bűncselekmények nagy többsége büntetlen marad. Több ország hatóságai nem kutatják fel, vagy csak fél szívvel üldözik az újságírók gyilkosait - állapítja meg jelentés.
Az Újságok Világszövetsége (WAN) is ezt a témát állítja a középpontba a sajtószabadság világnapján. Konkrét példaként említi Dipankar Csakrabarti bangladesi újságíró, a Durdzsoj Bangla című lap szerkesztője esetét. A szerkesztőt, a bangladesi újságírók szövetségének alelnökét agyonverték kevéssel azután, hogy cikksorozatot közölt lapjában Serpur város bűnbandáiról, illetve helyi politikusok és a bűnbandák összefonódásairól. A hatóságok megállapították, hogy bérgyilkosok végeztek a lapszerkesztővel, de ezenkívül nem mutattak fel semmilyen eredményt a tettesek és a megbízók utáni nyomozásban.
A Freedom House független amerikai megfigyelő szervezet 2004-es esztendőre vonatkozó jelentése szerint néhány fontos országban figyelemre méltó előrelépés történt a sajtó szabadsága terén, ám jelentős visszaesés volt tapasztalható az Egyesült Államokban és több más amerikai országban. Az Egyesült Államok hatóságai, nemzetbiztonsági érdekekre hivatkozva, korlátozó intézkedéseket léptettek életbe a média ellen a 2001. szeptember 11-i, New York és Washington elleni terrortámadások után, s a Freedom House jelentése szerint tavaly tovább romlott a helyzet. Különösen a médiaértesülések forrásainak védelme terén mutatkoztak problémák, de egyre több a anasz arra nézve is, hogy a hatóságok befolyásolni próbálják a médiajelentések tartalmát.
Az egyesült államokbeli romlás arra figyelmeztet, hogy "nagy múltú, szilárd demokráciákban sem vehető eleve adottnak a sajtószabadság, folyton meg kell küzdeni érteni" - mondta a jelentéshez fűzött kommentárjában Jennifer Windsor, a Freedom House vezérigazgatója.
Súlyosnak minősíti a New York-i székhelyű szervezet jelentése a Pakisztánban, Kenyában, Mexikóban, Venezuelában történt visszaesést is.
A Freedom House szerint azokban az országokban észlelhető javulás, amelyekben demokratikus nyitás történt a közelmúltban, például Ukrajnában és Libanonban. Kedvező tendenciák észlelhetők egyes közel-keleti országokban is.
A vizsgált 194 ország és terület közül 75-ben minősítette szabadnak a tömegtájékoztatást a Freedom House. 50-ben részben találtatott a sajtó szabadnak és 69 esetében állapították meg, hogy nem a sajtó és a többi média nem szabad.