Az elismerést Terényi János bukaresti magyar nagykövet adta át a nagykövetségen rendezett fogadás keretében, a Kuncze Gábor pártelnök vezetette SZDSZ-es delegáció tagjainak jelenlétében.
A nagykövet felidézte az egykor emigrációban élő liberális politikus történelmi jelentőségű érdemeit. Dinu Zamfirescu nevét a szűkebb magyarországi közvélemény is megismerte, amikor a párizsi román emigráció tagjaként a Ceausescu-rezsim bírálata természetes részeként emelte be az emigráció nyilatkozataiba a romániai magyar felsőfokú tanintézmények felszámolása elleni tiltakozást - mondta.
A nagykövet a magyar-román politikai útkeresés egyik állomásának nevezte az 1988-as budapesti találkozót, amelyen a két ország emigránsai és ellenzéki személyiségei közös nyilatkozatot írtak alá, köztük volt Dinu Zamfirescu is. Ez a nyilatkozat azóta is szimbóluma a két nép együtt gondolkodásának, az emberi és kisebbségi jogok nyelvén először fogalmazta meg hitelesen a két ország európai jövőjét - hangoztatta Terényi János.
Zamfirescu 1989 júliusában Nagy Imre újratemetésén a román emigráció nevében helyezett el koszorút az egykori magyar miniszterelnök koporsójánál. Az 1989-es romániai forradalom után Zamfirescu visszatért hazájába, A Nemzeti Liberális Párt vezetőjeként tevékenykedett. Sokat tett azért - mondta a nagykövet -, hogy a Romániai Magyar Demokrata Szövetség mielőbb elnyerje az őt megillető helyet a román politikai közgondolkodásban.
A kilencvenes években Zamfirescu a Horia Rusu alapítvány elnökeként folytatta munkáját, melynek elmaradhatatlan része volt a magyar-román párbeszéd folytatása, számtalan konferencia, szabadegyetem és más politikai-kulturális esemény megszervezése.