Nem utazott terrorista az Air France járatán

Utolsó frissítés:

Szerző:

szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Alaptalannak bizonyult az amerikai hatóságoknak az a gyanúja, hogy terrorista juthatott fel az Air France Párizs-Boston járatára. A félreértést névhasonlóság és azonos születési dátum okozta.

A CNN televízió csütörtökön este arról számolt be, hogy az Egyesült Államok hatóságai a Bostontól északra lévő Maine állambeli Bangor repülőterére irányították át a francia légitársaság 332 számú járatát, mivel az egyik utas rajta van a terrorista gyanús személyek amerikai éberségi listáján.

A bangori repülőtéren az amerikai Szövetségi Nyomozó Iroda (FBI) ügynökei várták az Airbust, amelyet átkutattak, a gyanús utast, feleségét, valamint egy kisfiút és egy csecsemőt őrizetbe vették. Személyi adataik ellenőrzésével azonban tisztázták őket, és beengedték a családot az Egyesült Államokba. A gép és 169 utasa másfél óra után folytathatta útját Bostonba.

A téves riadót az okozta, hogy a férfinak megegyezett a születési dátuma egy veszélyes terroristával és a nevükben is csekély volt az eltérés. A repülőgép már felszállt Párizsban, amikor az amerikai hatóságok felfigyeltek a gyanús utasra. Yolanda Clark, az amerikai Közlekedésbiztonsági Hatóság (TSA) szóvivője úgy nyilatkozott, hogy az Air France légitársaságnak ki kellett volna szűrnie, hogy az illető esetleg azonos lehet az éberségi listán lévő terroristával.

A légitársaságok az Egyesült Államokba induló járataik utaslistáját megküldik az amerikai hatóságoknak, amelyet azt még egyszer egybevetik a különféle éberségi listákkal.

Bangorba parancsolták át tavaly ősszel az United Airlines London-Washington járatát is, amelyen Cat Stevens, a 70-es évek népszerű brit popénekese utazott. Az iszlám hitre áttért énekes neve felkerült a gyanús személyeket nyilvántartó amerikai listára. Cat Stevens, azaz Yusuf Islam Bangornál nem jutott tovább, mert kiutasították az országból.