Az Egyesült Államok és Nagy-Britannia Irán-ügyét a BT elé akarja terjeszteni, ha fenyegetését beváltva Teherán felújítja urándúsító tevékenységét. A vitatott technológiai eljárás célja Teherán szerint elektromos áramot termelő atomerőmű nukleáris fűtőanyagának az előállítása, Washington szerint azonban a dúsított urán atomfegyver előállítására is felhasználható.
Kofi Annan ENSZ-főtitkár az interjúban burkoltan jelezte, hogy az Iránnal gazdasági kapcsolatokat ápoló Kína és Oroszország vétójogával élve útját állhatja minden szankciónak. Fontosnak nevezte az atomfegyverek terjedésének a megakadályozásáért kifejtett erőfeszítések szempontjából, hogy a nemzetközi közösség mennyire cselekvőképes. A biztonsági tanácsi patthelyzet Irán ügyében csak felbátorítaná Észak-Koreát és a "jövő Észak-Koreáit" - vélte a főtitkár.
Az USA Today megjegyezte, hogy az ENSZ eddigi hét főtitkára közül a leginkább Amerika-barát Annan az iraki háború és az olajat élelmiszerét botrány miatt került szembe Washingtonnal. A 67 éves ENSZ-főtitkár úgy nyilatkozott, hogy benyomása szerint George Bush amerikai elnökkel már túl vannak a neheztelésen, a washingtoni kongresszussal azonban vannak feszültségek. Az amerikai törvényhozás több bizottsága is vizsgálatot folytat az olajat élelmiszerért iraki humanitárius ENSZ-program keretében elkövetett visszaélésekről és a világszervezetbeli korrupcióról.
A főtitkár egyenesen jónak nevezte az amerikai elnökhöz fűződő viszonyát. "A találkozókon, ha valamiben nem értettünk egyet, világosan megmondta - Kofi, azt kell tenned, amit tenned kell, nekem pedig azt kell tennem, amit tennem kell" - idézte Kofi Annan az amerikai elnököt és hozzátette: Ez az az érett magatartás, amellyel a nézeteltéréseket kezelni kell.