Elnézést kért a Newsweek a Koránnal kapcsolatos cikke miatt

Utolsó frissítés:

Szerző:

szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Visszakozott a Newsweek amerikai hírmagazin a Korán megszentségtelenítésével kapcsolatos korábbi cikke miatt vasárnap, és azt állította: az eredeti forrás nem is biztos abban, hogy valóban megtörtént a muzulmán világban hatalmas felháborodást és halálos áldozatokkal járó tüntetéseket kiváltó eset.

A tekintélyes amerikai hetilap a múlt héten arról számolt be, hogy egy vizsgálat szerint a Kubában lévő guantánámói amerikai katonai börtönben, ahol szinte kizárólag muzulmán vallású foglyokat őriznek, a vallatók az iszlám szent könyvét a mellékhelyiségekben helyezték el, sőt az is előfordult, hogy lehúzták a vécén.

Mindez elsősorban Afganisztánban, továbbá számos más muzulmán országban óriási felzúdulást keltett, több helyütt tüntetésekre került sor, amelyek halálos áldozatokat és sebesülteket egyaránt követeltek.

Afganisztáni vallási elöljárók egy csoportja szent háborúval fenyegette meg az Egyesült Államokat követelve, hogy adják ki iszlám bíróságoknak a jelentések szerint a Koránt megszentségtelenítő guantánámói vallatókat.

A lap szerkesztője vasárnap utalt arra, hogy a Newsweek hibát követhetett el a korábbi guantánámói riport közzétételével, mert maga az idézett forrás utalt arra: nem is biztos abban, hogy valóban megtörtént a Korán megszentségtelenítésével kapcsolatos eset, amelynek célja az lett volna, hogy az elsősorban afgán foglyokat vallomásra bírják.

Mark Whitaker - akit egyes források a lap kiadójaként említettek - a hétfőn utcára kerülő legfrissebb számban elnézést kért a május 9-i riportért, amelyet részben hamisnak nevezett. "Sajnálkozásunkat fejezzük ki amiatt, hogy az általunk leírtak egy része nem a valóságnak megfelelő információkat tartalmazott" - fogalmazott Whitaker, aki egyben együttérzését fejezte ki a tüntetések áldozataival, továbbá - mint fogalmazott - a meghurcolt amerikai katonákkal.

A Newsweek szerkesztője írásában azt is közölte: az amerikai védelmi minisztérium az elmúlt napokban arról tájékoztatta a hírmagazint, hogy vizsgálata szerint a történet nem felelt meg a valóságnak, erre vonatkozóan a Pentagon illetékesei semmifajta hiteles bizonyítékot nem találtak.