Gianni Alemanno, az olasz mezőgazdasági és erdészeti tárca vezetője a hét végén Rómában közzétett állásfoglalásában emlékeztetett arra, hogy Itáliának "vannak még utolsó megjátszható kártyái", mielőtt tudomásul venné a "Tocai" márkanév eltűnését.
Luxembourgban csütörtökön hozott Magyarország számára kedvező ítéletet az uniós Európai Bíróság: úgy döntött, hogy jogszerűen tiltották meg olasz borgazdáknak a "Tocai" név használatát. Az ügyet olasz bíróságok vitték az Európai Unió jogi fóruma elé, miután itáliai szőlősgazdák nem akarják elfogadni az Európai Közösséggel 1993-ban kötött magyar bormegállapodásnak azt a kitételét, hogy 2007. március 31-tol Olaszország nem használhatja a "Tocai friulano" nevet.
Az EU-bíróság megítélése szerint Tokaj egy magyarországi földrajzi hely megjelölése, míg a Tocai egy szőlőfajta, amely nem élvezheti az EU-ban szokásos eredetvédelmet. Az Európai Bíróságon még további négy olasz beadvány vár elbírálásra a tokaji név ügyében. Valamennyi viszonylag friss kereset - tavaly júniusban, illetve ősszel juttatták el azokat a luxemburgi testülethez -, és háromnak a célpontja az Európai Bizottság ugyancsak a magyar-EK bormegállapodás miatt.
Jóllehet a csütörtöki ítélet modellértékű lehetne, az EU bírósága nem precedenskövető módon működik. A magyar álláspont egyértelmű: a szerződéseket meg kell tartani, és ha Rómának kifogásai támadnának, akkor azokat az uniós szervekhez kell címezni.
Az olasz miniszter nyilatkozata szerint a luxembourgi ítélet "nem zárja ki annak lehetőségét", hogy az Európai Bizottságnál módosítást érjenek el, azzal a feltétellel, hogy eme változtatásokról egyetértésre jussanak a magyar kormánnyal. Alemanno bejelentette, hogy még a nyár előtt "diplomáciai misszióra" Budapestre utazik - hiszen szorít az idő - olyan "megegyezést" keresni, amelynek nyomán a "Tocait" Olaszországban is gyárthatnák, névváltoztatás nélkül. Ezzel egyidejűleg az olasz tárca szakértői tanulmányozzák új márkanév bevezetésének lehetőségét is, és folyamatosan egyeztetnek az érintett olasz régiókkal.
Az olasz miniszter állásfoglalása és a korábbi nyilatkozatok is azt valószínűsítik, hogy az uniós küzdőtereken remekül lobbizó olaszok EU-pénzekből szeretnék finanszírozni a friuli szőlősgazdák vélt-valós veszteségeit a csaknem másfél évtizedes türelmi időszak ellenére, továbbá egy új bormárka piaci bevezetésének költségeit. Arra hivatkoznak, hogy az uniós ítélet 1400 termelőt érint hátrányosan, és Friuli körzetében a szőlőskertek csaknem 20 százalékáról "Tocai" fajtából szüretelnek.
Friuli-Venezia Giulia körzet vezetése nevében Enzo Marsilio tanácsnok úgy foglalt állást, hogy "a régió kész továbblépni a törvényes csatában" a friuliai bormárka védelmében, mert - mint fogalmazott "nevetséges ilyen szigorú normákat érvényesíteni az Európai Unión belül, s ugyanakkor elfogadni, hogy Ausztráliában, Chilében és Kaliforniában is olyan bort gyárthassanak, amelyet Tocainak hívnak".
A régió önkormányzatának mezőgazdasági ügyekben illetékes vezetője szerint a luxembourgi ítéletet már átfutották a jogi-technikai szakértők, s az olasz ügyvédek fenntartják, hogy az ítélet ellenére "még van keresnivaló" az ügyben, s ezért Friuli tovább fog küzdeni.