Az SZNT Állandó Bizottsága (ÁB) tegnap hozta nyilvánosságra azt a határozatot, miszerint május 25-ig a parlament elé terjesztik a tervezetet - írja a kolozsvári Szabadság.
"Kíváncsiak vagyunk, hogy az új felállítású parlament milyen indoklással utasítja el a tervezetet - reagált Ferencz Csaba, az SZNT alelnöke arra a kérdésre, hogy nem tartja-e pótcselekvésnek ugyanazt a tervezetet ismét benyújtani.
Ferencz szerint tavaly is az volt az elsődleges célja a tervezetnek, hogy megtudják milyen érvekkel utasítják el a terv megvalósulását. Azt akarják elérni, hogy tartalmi vitára is sor kerüljön és ne elvileg utasítsák el azt ahogyan a tavaly tették. A képviselőház véleményező bizottsága egyebek között alkotmányellenességre hivatkozva mondott nemet a tervezetre.
Az SZNT szerint - Románia 2007-re tervezett EU-csatlakozása és az Európai Parlament külügyi bizottsága által elfogadott jelentés miatt - kedvez a mostani helyzet az autonómia tervezetnek. Mint ismeretes, a március 29-i ülésén a testület az általános kisebbségvédelmi megfogalmazások mellett, kifejezetten a magyar kisebbségre vonatkoztatva a szubszidiaritás és az önkormányzatiság elvének figyelembe vételét sürgette.
Az SZNT a tervezet benyújtásával azt szeretné tudatosítani a hazai és a nemzetközi közvéleményben, hogy az erdélyi magyarság igényli a területi autonómiát - mondta Ferencz Csaba, utalva arra, hogy Renate Weber, Traian Basescu államelnök tanácsosa a napokban a Duna Televízió műsorában úgy nyilatkozott, hogy a romániai magyarság részéről ilyen igény nem is létezik.
"Nem fogunk a kormányhoz menni és alkudozni a törvény tartalmát illetően, egy esetleges elutasítás esetében megismételjük lépésüket" - idézi Ferencz Csabát a lap. Az SZNT az RMDSZ törvényhozóit is felkérik, hogy támogassák a tervezetet.
"Várom az SZNT megkeresését, és a szöveg ismeretében döntöm el, hogy támogatom-e vagy sem – mondta a Szabadságnak adott nyilatkozatában Toró T. Tibor, az RMDSZ parlamenti képviselője. Toró szerint ő minden olyan kezdeményezést támogat, amely előreviheti az autonómia ügyét.
Bár az RMDSZ nem értett egyet azzal, hogy hat képviselője az SZNT felkérésére korábban benyújtotta a parlamentben a Székelyföldi Autonómia Statútum tervezetét, a szavazáskor mégis a frakció minden tagja együtt voksolt az indítvány előterjesztőivel, így tiltakozva néhány szélsőséges román politikus magyarellenes kirohanása ellen.