Mivel a jeleket továbbító állomások távolabb vannak a vidéki településektől, a mobiltelefon-készülék felerősíti a jelet a megfelelő minőségű szolgáltatás biztosítása érdekében, így a vidéki mobilozókat sokkal nagyobb mennyiségű ultrarövid hullámú sugárzás éri, mint városi társaikat - írja a The Independent.
Az eredményre 1400 agydaganatos beteg, és ugyanennyi egészséges személy megkérdezése vezetett. A kutatást végző szakemberek elismerik, hogy az érintettek száma igen alacsony, és a felmérés eredménye nem igazolja, hogy a mobiltelefon használata agydaganatot okozna, ám arra rámutat: létezik összefüggés a mobiltelefonból származó ultrarövid-hullámok és az agydaganat kialakulásának kockázata között.
"Újabb bizonyítékra bukkantunk, ám természetesen további átfogó kutatásokra kell várnunk. Elővigyázatosságból addig is minimálisra kellene csökkentenünk a mobiltelefon használatát, különösen a gyerekek esetében" - mondta a kutatást végző Lennart Hardell professzor, a svédországi Orebro Egyetemi Kórház rákkutató szakembere.
A tanulmányhoz végzett adatgyűjtés során 20 és 80 év közötti svéd betegeket kérdeztek meg, akiknél 1997 januárja és 2000 júniusa között diagnosztizáltak jóindulatú vagy rosszindulatú agydaganatot. A tudósok nem találtak összefüggést a daganat kialakulásának kockázata és a mobilbeszélgetések időtartama között, ám kiderült, létezik kapcsolat a betegség kockázata és a beteg lakhelye (város vagy falu) között.
Háromszor nagyobb a daganat kialakulásának kockázata azoknál a vidéki lakosoknál, akik több mint három évig használtak mobiltelefont, mint ugyanilyen városi társaiknál. Azok esetében, akik öt évnél hosszabb ideig használtak mobilt, a kockázatkülönbség négyszeres. A vezetékes telefonok esetében ilyen összefüggésre nem bukkantak. A rosszindulatú daganatoknál az eltérés ennél is nagyobb: a vidéki mobilozóknál nyolcszor nagyobb a daganat kialakulásának valószínűsége.
Bár a statisztikai értékelés ijesztő lehet, a konkrét adatokat tekintve az érintettek száma igen kicsiny, ezért az eredményeket óvatosan kell kezelni mindaddig, amíg átfogó, célirányos kutatások készülnek a témában, nyilatkozta Lennart Hardell professzor, aki azért a biztonság kedvéért azt tanácsolja: lehetőleg használjunk fejhallgatót telefonálás közben.