Jelentés amerikai katonák afgán fogolykínzásairól

Utolsó frissítés:

Szerző:

szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Foglyok kínzásának afganisztáni eseteit ismerteti részletesen egy titkos amerikai jelentés, amelyről a The New York Times számolt be pénteki számában.

A közel kétezer oldalas jelentésben egy katonai vizsgálóbizottság részletesen ecseteli a fiatal és rosszul kiképzett amerikai katonáknak a tálib rezsim 2001. évi megdöntése után elkövetett afganisztáni visszaéléseit. A dokumentum szerint két foglyot 2002 decemberében halálra kínoztak a Kabultól északra lévő bagrami légitámaszponton. A megalázó bántalmazásnak az volt a célja, hogy a kihallgatás előtt megpuhítsák a foglyokat.
   
A Kabultól északra fekvő bagrami légitámaszponton egy 22 éves taxisofőrt csuklójánál fogva lógattak cellájában és a lábszárát verték. Négy napon át vallatták ezzel a módszerrel, és akkor sem hagytak fel a kínzásával, amikor már haldokolni kezdett. A jelentés szerint össze-vissza törték a csontjait. A Dilavar nevű fiatal férfit azzal gyanúsították, a kihallgatók szerint is nagy
valószínűséggel ártatlanul, hogy köze lehetett egy rakétatámadáshoz.
   
A jelentésben szereplő másik haláleset: Habibullah nevű férfit szívroham vitt el, amelyet a lábszárának a kitartó verése következtében kialakult vérrög okozott.
   
Az eskü alatt tett tanúvallomások szerint női kihallgatók a foglyok nyakára és az ágyékára tapostak. A fájdalomtól vonagló afgánoknak ezután a katonanők csizmáit kellett csókolgatniuk. Egy alkalommal üdítőital-kupakot kellett egy emberi ürüléket tartalmazó hordóból kihalászniuk.
   
A lap szerint az afganisztáni fogolykínzásokról készült jelentés ugyanolyan megrázó írásban, mint amilyen megdöbbentőek volt fényképeken az iraki Abu Graib-i börtönben elkövetett visszaéléseket.
   
Az amerikai hadsereg a múlt év végén elismerte, hogy Afganisztánban 8 fogoly halt meg fogságban 2001 ősze óta. A lap tudomása szerint eddig két kihallgató tisztet fegyelmi megrovásban részesítettek, hét katona ellen pedig vádat emeltek. A gyanúsítottak többsége tagadja, hogy bármiféle törvény- vagy szabálysértő cselekedetet követett volna el.