Viktor Juscsenko. Hibáztatok, galambocskáim! © AP |
Az államfő azt is elrendelte, hogy az illetékes miniszterek dolgozzák ki az állami olajtartalék tervét, és készítsenek törvénytervezetet az olajtranzit áfájának eltörlésére. Az ukrán parlament, az üzemanyaghiány enyhítésére, már kedden eltörölte az olajtermékek importvámját.
Juscsenko csütörtökön ukrán és orosz olajvállalatok vezetőivel találkozott. – Ami történt, ékes példa arra, hogyan nem szabad a dolgokat intézni. Nyomát sem láttam szakmai hozzáértésnek. Új lapot kell nyitni – mondta az elnök a vállalatok képviselőinek, majd így folytatta: – Mindent megteszünk, hogy szigorú piaci elvek szerint nyereséges legyen olajat behozni Ukrajnába, finomítani és eladni a hazai piacon. Szavamat adom: mindent megteszünk, hogy Ukrajna vonzó tranzitország is legyen.
- A kormány politikája nem felel meg a piacgazdaság alapjainak. Ez a válság azért alakult ki, mert a kormány helytelenül járt el, amikor meghatározta az árakat, és túlszabályozta az olajpiacot – mondta az államfő.
Jelenleg valamivel kisebbek a sorok az ukrán benzinkutaknál, mint a hét elején, és továbbra is érvényben van, hogy fejenként csak 10 litert szolgálnak ki.
Ukrán kormányilletékesek szerint a hirtelen üzemanyaghiányt a monopolhelyzetben lévő orosz kőolaj-exportőrök árfelhajtó politikája okozta. Az Ukrajnában forgalmazott kőolaj 77 százalékát adó Oroszország az idén folyamatosan növelte az ukránoknak szállított kőolaj vámilletékét, és június elsejétől újabb illetéknövelést helyezett kilátásba. Az orosz exportőrök ma már drágábban adják Ukrajnának a kőolajat, mint a többi európai országnak. Egy tonna orosz kőolajért Ukrajna jelenleg 340 dollárt fizet, míg más országoknak ez a mennyiség csak 318 dollárba kerül.
Julija Tyimosenko kormányfő a hét elején az orosz kőolaj-exportőrök eljárását inkorrektnek minősítette, és bejelentette, hogy az üzemanyaghiány megszüntetése érdekében Ukrajna más beszerzési források után néz.
Sürgős intézkedésként a kormány, a gazdasági minisztériummal egyeztetve, új árküszöböt léptetett hatályba az üzemanyagok kiskereskedelmében. Ennek megfelelően a 95-ös oktánszámú benzin ára literenként nem haladhatja meg a 3,20 hrivnyát (kb. 140 Ft), a 92-es benzin és a gázolaj ára nem lépheti túl a 2,99 hrivnyát. Még tavasszal hoztak egy rendeletet, amely szerint a finomítói árrés legfeljebb 15 százalékos lehet.