Az előrehozott választás lehetőségéről Müntefering és Schröder Berlinben beszélt, miután pártjuk a vasárnapi választáson a legnépesebb német tartományban, a legfőbb erősségüknek tartott 18 millió lakosú Észak-Rajna-Vesztfáliában történelmi vereséget szenvedett: 39 év után elvesztette kormányképességét, s a kereszténydemokraták alakíthatnak kormányt, valószínűleg a liberális Szabad Demokrata Párttal (FDP) együtt. A kormányfő Jürgen Rüttgers, a helyi CDU vezetője lenne.
Az SPD közel fél évszázadra visszatekintve most érte el legrosszabb eredményét Észak-Rajna-Vesztfáliában, öt évvel ezelőtt még 42,8 százalékkal győzött. Miután a közvélemény-kutatók nagyjából ezt az eredményt vetítették előre, az est szenzációjával Franz Müntefering és Gerhard Schröder szolgált, akik előre hozott országos választás lehetőségét említették. Állítólag vasárnap délután egyeztek meg ebben.
A javaslatot napokon belül meg akarják vitatni a párt szűkebb és szélesebb körű vezető szerveivel. Schröder esti nyilatkozatában úgy fogalmazott, hogy "az észak-rajna-vesztfáliai keserű eredménnyel munkánk folytatásának politikai alapja kérdőjeleződött meg." A kancellár a reformpolitika folytatásához szeretné maga mögött tudni a németek többségének egyértelmű támogatását. Arra kérte Horst Köhler államfőt, hogy az alaptörvény (alkotmány) lehetőségeivel élve segítse elő az új választás megtartását. A kancellár őszi időpontot tart reálisnak.
Az első kommentárok szerint Schröder előremenekült, offenzívába lendült, nem akarta, hogy a soros választásig hátralévő másfél év a bénultság állapotában teljen el.
Németországban idő előtti választást lehet kiírni, amennyiben a kancellár felveti a bizalmi kérdést a Bundestagban, nem sikerül megszereznie a többséget, de a Bundestag mást sem képes a kancellári székbe emelni. Ekkor a köztársasági elnök feloszlathatja a törvényhozást.
Alkotmánybírósági értelmezés szerint a bizalmi kérdéssel nem szabad visszaélni, tényleges kormányválságnak kell fennállnia. A konstruktív bizalmatlansági indítvánnyal az ellenzék úgy buktathat kancellárt, hogy egyúttal saját soraiból rögtön képes is kormányfőt választani.
Horst Köhler államfőt a szociáldemokraták állítólag nem avatták be terveikbe. Szóvivője útján Köhler azt tudatta a közvéleménnyel, hogy "foglalkozni fog a kérdéssel, amint elé kerül". A vasárnapi észak-rajna-vesztfáliai vereség azt jelenti, hogy tartományi szinten már nem működik több szociáldemokrata-zöld kormány Németországban. Ezt a kormányzási variációt húsz évvel ezelőtt először Hessen tartományban próbálták ki, hét tartományi szociáldemokrata-zöld kormány alakult.
A szociáldemokraták Észak-Rajna-Vesztfáliában 1995 óta kormányoztak közösen a környezetvédőkkel. A szociáldemokraták vasárnapi választási vereségét főleg az országos gazdasági gondok okozták. A közel ötmillió munkanélküliből egymillió Észak-Rajna-Vesztfáliában él. A szövetségi kormány nem volt képes számottevő gazdasági sikert felmutatni. Schröder este első sikerekről beszélt. A kancellár kitartott eddigi megszorító reformpolitikája mellett, amellyel, mint fogalmazott, a társadalombiztosítási rendszereket kívánják "jövőképessé" tenni, a német gazdaság versenyképességét pedig erősíteni.