Elektronikai multikat vádol a Greenpeace

Utolsó frissítés:

Szerző:

szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A Greenpeace nemzetközi környezetvédelmi szervezet japán és amerikai vállalatokat bírál, amiért egészségére ártalmas anyagokat használnak az általuk gyártott számítógépekben és telefonokban. A hulladék-hasznosítást kínai munkások végzik, s a mérgező anyagok az ő egészségüket károsítják.

A Greenpeace elektronikai hulladékokból készült 2,7 méter magas alkotással hívja fel a  China Beijing High-Tech Expo technológiai vásár látogatóinak figyelmét kilenc külföldi elektronikai vállalatra. A cégek karcinogén vegyületeket, például gyúlásgátlót alkalmaznak termékeikben. A Greenpeace szerint az alkalmazott vegyületeknek létezik nem toxikus alternatívája.

A környezetvédők által kipellengérezett vállalatok: Motorola Inc., Matsushita Electric Industrial Co., Toshiba Corp., Hewlett-Packard Development Co., Fujitsu-Siemens Computers, International Business Machines Corp., Dell Inc., LG Electronics.
   
Az elektronikai alkatrész hulladék többnyire illegális úton érkezik Kínába, ahol munkások kézzel válogatják szét a fémet a műanyagtól. Az előbbit ismeretlen vevők vásárolják fel, az utóbbit pedig általában elégetik.
   
Kínában nem létezik az elektronikus hulladék feldolgozást nyilvántartó nemzeti statisztika. A Greenpeace szerint a feldolgozott mennyiség 47 százaléka illegális kereskedelmi utakon mozog és ennek is legnagyobb része Hongkongon keresztül jut be az országba. A kínai kormány adatai szerint tavaly ötmillió
számítógépet selejteztek ki az ország fővárosában Pekingben.
   
Az ország nem rendelkezik az elektronikus hulladék feldolgozását szabályozó törvényekkel. Egyes régiók viszont helyi szinten szabályozzák a kérdést. A fejlődő országokra általában is jellemző a lazább törvényi szabályozás, ami az alacsony munkabérekkel társulva nagy vonzerőt gyakorol a toxikus anyagokat használó készülék gyártókra.