A tartományok képviselőiből álló felsőház 59:3 arányban szavazta meg az uniós alkotmány törvénybe iktatását. A Jörg Haider vezette Mozgalom Ausztria Jövőjéért (BZÖ) két karintiai képviselője, valamint a Haiderék által áprilisban elhagyott Osztrák Szabadságpárt (FPÖ) egy stájerországi képviselője szavazott az alkotmány elfogadása ellen.
A parlament alsóháza május 11-én 1 ellenszavazattal iktatta törvénybe az alkotmányt, akkor csak az FPÖ egy képviselője adott le ellenszavazatot.
Jörg Haider karintiai tartományi elöljáró, a kisebbik kormánykoalíciós párt vezetője a közelmúltban bejelentette, az alkotmánybírósághoz fordul annak tisztázására, hogy népszavazás nélkül érvényes-e a ratifikálás, mert úgy vélte, hogy az EU-alkotmány alapvetően módosítja az osztrák alkotmányban foglaltak érvényét, és ehhez ki kell kérni a választók jóváhagyását.
A politikus azonban végül Heinz Fischer államfőhöz fordult, és levélben kezdeményezte: a köztársasági elnök mindaddig ne írja alá a parlament által ratifikált törvényt, amíg ki nem kéri az alkotmánybíróság álláspontját ebben a kérdésben. A elnöki iroda válaszlevelében leszögezte, hogy az európai unió alkotmányos szerződése nyomán előálló változások nem olyan mélységűek, hogy azok az osztrák szövetségi alkotmány egészének a megváltozását jelentenék, és így ez népszavazás kiírását követelné meg.