Sörös üvegek a Vörös téren. Az élet körforgása © hvg.hu |
A metróban forgolódó és fotózni próbáló idegennek most is azzal kell számolni, hogy valaki, gyezsurnaja, rendőr vagy egy túlbuzgó utas szól rá, löki meg, fejezze be ténykedését. Noha ezt semmilyen regula nem tiltja, csak az a mély gyökeret eresztett elképzelés, hogy itt valamilyen méltóságteljes múzeumban vagy inkább megszentelt templomban van szerencsénk tartózkodni. A mohó kapitalizmus persze e szakrális tereket sem kíméli, természetesen megjelentek a reklámok (igaz, csak a mozgólépcsők mellett), és határozott hangú férfiak és nők hangszórón keresztül reklámokat gajdolnak. A hirdetések elől kitérni képtelen utast például arra buzdítják, hogy használja a metrót. És lőn.
Azért a 9-10 millió moszkvai számára a metrón túl is van élet, és az éhes város vadul éli is ezt. A magyar utazó némileg úgy érzi magát, mint a rendszerváltás idején Budapesten. A metropoliszra szakadt mérhetetlen kínálat és lehetőség, az eltakarhatatlan szélsőséges különbségek sokkolják az idelátogatót, és, gyanítom, a helyieket is. Különösen igaz ez az éjszakai városra.
Moszkvát nagy csapás fenyegeti, április 1. óta tilos a köztéri italfogyasztás. Ennek egyelőre semmi nyomát nem látni: mindenütt derekasan piáló oroszok a közterületeken, parkokban, múzeumoknál, kiskosztümben, munka- vagy egyenruhában. A lüktető forgalom morajába organikusan szervül a folytonos üvegcsörömpölés, ugyanis rövid ideje az üvegvisszaváltást is megszüntették, dobozos italokat is kapni, de azok drágábbak. Jó tudni, hogy a magyarországihoz fogható kocsmák nem léteznek Moszkvában, így a szomjas, de gyors italra vágyó, kispénzű vagy takarékos oroszok szükségszerűen szorulnak az utcákra.
Összorosz Katonai Dalközpont pénzgyűjtői a Luzsnyiki Stadionnál. Katonai gyakorlók © hvg.hu |
Az utcán feltankolt szórakozni vágyó ifjú este 10 után klubjába indul, éjjel 1-ig a metró is jár. De egy maladoj cselovék ekkor már inkább feketetaxin utazik. A moszkvai éjszakai élet jellegzetessége ez is. A többsávos sugárutakon éjszaka elsősorban már nem azért nem lehet átkelni, mint nappal, mert óriási a forgalom, nincs átkelő és bunkók az autósok (kis megszorítással így van ez éjjel is), hanem mert az utazó mihelyst megközelíti az úttestet, rögvest utasra éhes autósok állnak meg, akik a profi taxitarifák töredékéért házhoz fuvarozzák a Moszkvában bolygó lelkeket. És hát az az élmény se semmi, amit a kocsibelsők és sofőrjeik kínálnak. Az egyik Ladában üvöltve szól Viszockij, a másik harmincéves Moszkvicsban meg a turbósított türkmén népzene.
Autóroncs a Domnál. A feketetaxi felújításra szorul © hvg.hu |
Moszkvában lakáshoz jutni szinte reménytelen. Az öröklakáspiac méregdrága, mert kicsiny kínálat mellett hatalmas a kereslet. Gyakorlatilag nincs kedvezményes lakáskölcsön sem. Az önkormányzati lakáshoz pedig szinte csak kihalás útján juthat az ifjonc. A hetvenes évek szovjet filmjeiben megcsodált társbérleti rendszer ma is virul, de ez nem is csoda, hiszen a birodalom összeomlása után a menekültek és szerencséjüket keresők százezrei árasztották el a várost, aminek adminisztratív eszközökkel se sikerül gátat vetni: egymillió felett lehet a bejelentett címmel nem rendelkező moszkvaiak száma.
Veteránok táncolnak. Ők máshova járnak © hvg.hu |
A gombamód szaporodó élőzenés klubok pedig kiváló terepei a pénzköltésnek, hiszen gyakorlatilag a maladoj vendég összes érzékszervét stimulálják. A bejutás egyszerű, ajtónállóknál kell kifizetni az általában 100–200 rubeles beugrót (1 rubel kb. 7 forint), de csak akkor, ha van koncert. Némely helyen belekukkantanak a vendég táskájába is, de ezen egy olyan városban, ahol százak váltak terrorista merényletek áldozatává, nem lenne okos fennakadni. (Egyébként Moszkvában a közhiedelemmel ellentétben jó a közbiztonság, bár az is igaz, hogy reggelenként sehol se látni ennyi monoklis embert, mint itt.)
A koncertek éjjel 11 és éjfél körül kezdődnek, addig még egy-két italt el lehet fogyasztani. A legolcsóbb még mindig a vodka, amelynek számtalan igen kiváló fajtája kapható, s léteznek olyanok is, amelyeket helyben ízesítenek. Nekünk egyik helyen egy állítólag hárs ízesítéséből volt szerencsénk inni, mi inkább molyra gyanakodtunk. Maradjunk annyiban: érdekes volt. Az orosz sörök igen jók, és a klubokban 50–100 rubelt kóstálnak (az utcán 15–30 rubel az áruk). A nyugaton szokásos italkínálat is megtalálható, kiegészülve a birodalmi kínálattal: örmény konyakkal, grúz borral és a szintén grúz pompázatos csacsával (törköllyel).
A legtöbb helyen zakuszkákat, sőt meleg ételeket is kapni. Ez már közel sem annyira olcsó, de a megfáradt gyomornak jól esik a meleg scsí.
Űrhajósemlékmű. A kutyát, kérjük, kinn hagyni! © hvg.hu |
Az igazi alternatív helyeken fele–harmada ennyit kérnek. Egyik kedvencünk, a Kitajszkij Ljodcsik Dzsao Da, nem messze az egykoron rettegett Ljubjankától. Ez egy 24 órán keresztül nyitva tartó hely, ahol gyakorlatilag minden nap van koncert, és DJ-ék nyomják a talp alá valót. A – hol másutt, mint pincében lévő – hely specialitása még a non-stop melegkonyha, meg a fiatal és kedves pincérek, akik többsége ugyan nem beszél angolul, de legalább megpróbálják megérteni a szerencsétlen inosztrányecet. A „koncertterembe” nem férnek el többen 250-nál, de talán éppen ez a szűkösség teszi meghitté a helyet, ahol az összezsúfolódott közönség a zenekar nyakán lógva ropja a táncot vagy amit akar. Itt aztán igazán érezni, hogy egykoron a rock (beat, pop) nem nagy stadionokban, hanem kis klubokban született, és nem monstre magamutogatás, hanem közösségi élmény volt.
A Pep-See dívái Péterváron. Éjszaka kicsit mások |
Ekkor azt gondoltuk, hogy ez lesz a legnagyobb moszkvai élményünk, de tévedtünk. Másnap a pétervári Pep-See zenakar lépett fel. Három vitális nőszemély (kettő közülük nagyon vonzó, egynek meg nagyszerű hangja van – a két halmaznak nincs metszete), mögöttük klasszikus trió, ők pedig cselovékok. Igazi posztmodern zenével rukkoltak elő, volt itt punk, rock, Doors, Baccara, esztrád meg amit, akartak. Önmeghatározásuk szerint: ЭкстраТурбоДискоХип (extraturbodiscohip). A harmincas évek ruháiba bújt decens lányok és a közönség másfél órai önkívületben egyesült. Aztán hirtelen vége szakadt, a zenekar ahogy jött, úgy egy el is illant. A moszkvai clubokban egyébként nem divat a ráadás. Sika, kasza, léc. De a zenébe beleadnak apait-anyait.
Másik underground bázisnak számít a Projekt OGI. Ez a hely része OGI hálózatának, amely könyv- és CD-kereskedéssel is foglalkozik, és emellett enni-inni is lehet clubjaiban. A hálózat másik bástyája PirOGI, ahol csak ritkán vannak koncertek, viszont felolvasóesteket rendeznek, videó-DJ szórakoztatja a nagyérdeműt, és gusztusos savanyított gombát kapni. Az ötszáz főt szűkösen elviselő Projekt OGI valószínűleg a moszkvai éjszakai legolcsóbb helye, ahol még minőséget kapni. Nekünk egy moldáviai klezmer-jazz zenekart sikerült kifognunk, a Drobinskát. Tudnak a fiúk, de az utánuk CD-ről szóló moldáviai cigányzene jobb volt náluk.
Yat-Kha. A tuva zene legjobbjai |
Abban, hogy az alternatív club- és zenei élet ennyire pezsgő fontos szerepet játszanak a szponzorok is – világosít fel Kozlov Sándor, a moszkvai magyar kulturális központ munkatársa, aki „mellékállásban” Bad Taste lemezkiadó egyik producere. Ez az iroda dobta orosz piacra márciusban a Tudósok, majd most a Kamu zenekar CD-it. Elsősorban a sör- és dohánygyárak látnak fantáziát a szponzorációban, nem kell ragozni, miért. De az amerikai Ford Alapítvány is támogatja a klubéletet, sőt a magyar évad keretében több magyar zenekar is felléphetett ezeken a helyeken, elsősorban a kísérleti és világzene otthonában, a Domban.
Az italreklámozók figyelme már azért is kultúra felé irányul, mert erősen korlátozták az italreklámokat. Persze csak papíron. Elvileg nem szerepelhetnek bennük állatok, emberek és a gyerekek kedvencei, a rajzfilmfigurák sem. Na most, a jégkorong vb döntője után adott 14 televíziós reklámból 9 sört hirdetett. Persze még életemben nem láttam ennyi táncoló, rohanó, focizó és hokizó sörösüveget. Virtuálisan így hasznosulnak a vissza nem váltható, szétdobált sörösüvegek.
Zádori Zsolt