Melyik oldalon lesznek majd többen? © AP |
Ez az arány mindamellett csaknem 5 százalékkal haladja meg a maastrichti szerződésről rendezett 1992-es népszavazáson ugyanebben az időpontban mért részvételi arányt - közölte a francia belügyminisztérium.
Az előrejelzések 30 százalék körül részvételt jósoltak az EU-alkotmányról rendezett referendumon, hozzávetőleg ugyanakkorát, mint a maastrichti népszavazáson. A legutolsó közvélemény-kutatások szerint azonban a nem szavazatok aránya meg fogja haladni az igenekét. Az euró bevezetését intézményesítő maastrichti népszavazáson végül az igenek győztek Franciaországban, igaz, mindössze 51,04 százalékos arányban.
Az időjárás, melynek általában befolyása van a részvételi arányra (a jó idő inkább a távolmaradásnak kedvez), vasárnap nem volt egyforma Franciaországban: sütött a nap az ország déli és keleti részén, viszont esős, viharos időjárás honolt északon és az Atlanti-óceán partvidékén.
Politikai elemzők nem bocsátkoztak jóslásokba arra vonatkozóan, hogy egy esetleges magas részvételnek milyen hatása lenne a népszavazás végeredményére; szerintük ez egyformán erősítheti az alkotmányt támogató vagy az azt ellenzők táborát.
A szavazóhelyiségek közép-európai idő szerint 20 órakor zárnak, Párizs és Lyon kivételével, ahol a voksolást két órával meghosszabbítják. Az első exit poll (a szavazófülkékből kilépő választók megkérdezésén alapuló) adatok közzététele 22 óra után várható.
Tömegesen maradtak távol a szavazók az urnáktól szombaton Franciaország tengeren túli társult területein, ahol az időeltolódás miatt egy nappal korábban rendezték meg a referendumot, mint a kontinentális Franciaországban
A részvételi arány a francia belügyminisztérium vasárnapi közlése szerint mindenütt 30 százalék alatt maradt, kivéve Saint-Pierre és Miquelon szigeteket, ahol az urnákhoz járulók aránya szűk 40 százalékot tett ki, vagyis négyszer annyit, mint a maastrichti szerződésről tartott 1992-es népszavazáson.
A szavazástól távol maradók aránya Guadaloupe-on 77,79, Martinique-on 71,63, a Francia Antillákon és Francia Guyanán 76,85 százalékos volt. A részvételi arány mindazonáltal átlagosan 5 százalékponttal haladta meg a maastrichti népszavazáson regisztrált részvételt.
A szavazás kimenetele döntő mértékben meghatározza az Európai Unió további integrációját és Franciaország szerepét az egyesült Európában. Ha a választók elutasítják az európai alkotmányt - a felmérések ezt vetítik előre - nemcsak az alaptörvényt vetik el, hanem Párizs szerepét is gyöngítik ez unióban.
Franciaországban magában csaknem 42 millió szavazásra jogosult állampolgár járulhat az urnákhoz.