„Hétfőre vagy keddre várom a végső verdikt kihirdetését” - mondta Hodorkovszkij védője, Genrih Padva péntek este a Mescsanye kerületi bíróságnál, ahol Irina Kolesznyikova bírónő befejezte a több mint ezer oldalas ítélet felolvasásának tizedik munkanapját, szemlátomást a finishez érkezve.
Az elmúlt két hét folyamán a bíróság már bizonyítva látta Hodorkovszkij és üzlettársa, Platon Lebegyev bűnösségét a tizenegy vádpont közül kilencben (adócsalás magánszemélyként és a Yukos vezetőiként, egy műtrágyakutató intézet 44 százalékának fondorlatos megszerzése és főleg a gazdasági csalásokat elkövető bűnszövetkezet megszervezése).
Mindamellett a bíróság még nem foglalt állást a fő epizóddal kapcsolatban, ami egy műtrágyagyár 20 százalékának állítólagos eltulajdonítása egy 1994-es manipulált privatizációs árverés útján. Mivel a tízéves elévülési idő lejárt, megfigyelők azt várták, hogy a bíróság ebben is vétkesnek találja Hodorkovszkijt és Lebegyevet, de nem ró ki rájuk büntetést érte.
Az optimista elemzők részben ezért arra számítottak, hogy Hodorkovszkij (aki 2003. októberi letartóztatása előtt Oroszország leggazdagabb embere volt) az ügyész által kért tíz év börtön felét kaphatja. A 2008-as elnökválasztásig ezzel is kizárnák őt a politikából, ha netán részt akarna venni benne.
A borúlátók szerint viszont a büntetés közel áll majd a tíz évhez. Hodorkovszkij ugyanis kihívást intézett Vlagyimir Putyin elnök politikájával szemben, s a Kreml ellenőrzését gyengítő üzleti terveket szőtt, nyíltan finanszírozott ellenzéki pártokat, s egy zavaros ügylettel vádolta meg az állami Rosneft olajcég vezetőit.
Ezzel befolyásos ellenségeket szerzett Putyin környezetében, akik a szakértők szerint elhitették az elnökkel, hogy a hatalmára tör.
Túlságosan enyhe büntetés esetére a főügyészség máris újabb, pénzmosási vádakat helyezett kilátásba, második perrel fenyegetve Hodorkovszkijt. Ez újabb botrányt kavarna, noha Hodorkovszkij a liberálisok szemében már így is jelképévé vált a Putyin alatti demokráciakorlátozó visszalépéseknek (a Kreml mindenhatóságának restaurálása, visszaállamosításokkal való fenyegetőzése a Yukos főegységének kényszereladása után, szelektív igazságszolgáltatás politikai célok szolgálatában).
Liberális vezetők bohózatnak nevezték az ítéletolvasás elnyújtását a közérdeklődés elsorvasztására, akárcsak Hodorkovszkij támogatóinak kiszorítását a bíróság elől asztfaltozógépek felvonultatásával, semlegesítésüket rendőkordonnal, biztonsági szűréssel, Hodorkovszkij-ellenes demonstrálók verbuválásával.
Mindamellett valószínűleg kevés egyszerű orosz hullat könnyeket Hodorkovszkijért, akit zömmel ma is a két tucat oligarcha közé sorolnak, akik az 1990-es évek vadprivatizációiban a hazai ipar nagy szeleteit szerezték meg, miközben milliók jutottak még mélyebb szegénységbe.