Gyurcsány a francia "nemről": sajnálatos, de nem végzetes

Utolsó frissítés:

Szerző:

szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Sajnálatosnak tartja az európai alkotmányról szóló franciaországi népszavazás elutasító eredményét Gyurcsány Ferenc miniszterelnök hétfői nyilatkozatában, ugyanakkor leszögezte, hogy az unió a jelenleg érvényes szerződések alapján is működőképes.

"A franciaországi népszavazás eredménye sajnálatos, de nemvégzetes Európa jövője szempontjából. A huszonötök Európai Uniója a jelenleg érvényes szerződések alapján működőképes. A kialakult helyzet elsősorban tehát nem jogi, hanem politikai választ igényel az Európai Unió tagállamaitól és intézményeitől. Nem eltagadható, hogy politikai értelemben a francia ’nem’ szavazatok többsége a Római Szerződés 1957-es aláírása óta a legnagyobb kihívás Európa számára" - áll a kormányfő nyilatkozatában.

Az Európai Unió alkotmányos szerződéséről tartott vasárnapi franciaországi népszavazáson 54,87 százalékos volt a nem szavazatok aránya.

"A francia választópolgárok döntését tiszteletben tartó, higgadt helyzetértékelésre van szükség, olyanra, amely a befelé fordulás helyett az európai együttműködést erősíti. Erre a közelgő csúcsértekezlet június 16-án megfelelő alkalmat kínál. Magyarország a kialakult helyzet megoldásában aktív szerepet kíván játszani, együttműködve a tagállamokkal, az unió soros elnökségével, az Európai Bizottsággal és az Európai Parlamenttel" - szögezte le a miniszterelnök.

Gyurcsány hangsúlyozta, hogy az alkotmányszerződés jövője körüli bizonytalanság ellenére számos olyan nagy súlyú kérdés szerepel napirenden, amelyek megoldása közös erőfeszítéseket igényel. Magyarország abban érdekelt, hogy mielőbb kiegyensúlyozott megállapodás jöjjön létre a 2007-2013 közötti pénzügyi perspektíváról. Ez elengedhetetlen ahhoz, hogy a közös politikákat, ezen belül a Magyarország számára kiemelten fontos felzárkóztatási programokat meg lehessen valósítani. Következetesen végre kell hajtani a tagállamok gazdaságának erősödését, a versenyképesség növelését és a polgárok foglalkoztatásának és jólétének javítását célzó lisszaboni programot, valamint az Európai Unió, a tagállamok és minden polgár biztonságát szolgáló Hágai Programot.

A következtetések levonása során "a tagállamok mindegyikében elkerülhetetlen a szembesülés azzal, hogy az unió értékeit, politikáit és intézményeit közelebb kell vinni az európai polgárokhoz, akik a bürokratikus Európa helyett élő, eleven értékközösségben hisznek. Oly módon kell megőrizni az európai szociális modellt, hogy mindeközben meg tudjunk felelni a globalizációból fakadó versenyképességi kihívásoknak" - hangsúlyozta a kormányfő.

Az európai integráció eddigi eredményei, közösen vallott értékei, ezek sorában a Magyarország kezdeményezésére az alkotmányszerződésbe foglalt kisebbségi jogok tiszteletben tartása, a versenyképesség és a foglalkoztatás növelését célzó programok útba indítása biztosítja az alapot ahhoz, hogy az Európai Unió mielőbb megfelelő módon adhasson választ a francia népszavazás eredményéből adódó új kihívásra - zárul Gyurcsány Ferenc nyilatkozata.