EU-alkotmány: rekordszámú holland elutasító

Utolsó frissítés:

Szerző:

szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Rekordmagasságot ért el az Európai Unió alkotmányát a küszöbön álló referendumon várhatóan elutasító hollandok száma egy hétfőn közzétett felmérés adatai szerint.

A közvélemény-kutatást közvetlenül az európai alkotmányos szerződést elutasító vasárnapi franciaországi népszavazás előtt végezték, a francia "nem" ily módon még nem volt befolyással a megkérdezett hollandok véleményére. A TweeVandaag televízió által végzett felmérés arra mutatott rá, hogy a hollandok 65 százaléka ellenzi az EU új alkotmányát, ami minden korábbi hasonló adatnál magasabbnak számít. Az említett televízió által néhány héttel ezelőtt végzett legutóbbi felmérés eredményeihez viszonyítva az elutasítók száma 5 százalékkal növekedett.

A hétfőn ismertté vált felmérésből ugyanakkor kitűnt az is, hogy 21 százalékról 25-re nőtt az alkotmányos szerződést támogatók száma, miközben a szavazópolgárok mintegy 10 százaléka még nem döntötte el, hogy miként fog szavazni.
 
Egy másik, ugyancsak hétfőn, de már a francia referendum után végzett felmérés szintén azt mutatta ki, hogy Hollandiában növekedett a várható "nem" szavazatok aránya. A Maurice de Hond társaság által végzett felmérés szerint a hollandok 59 százaléka elutasítja az alkotmányt, ami 2 százalékos növekedést jelent a televízió által egy héttel korábban végzett közvélemény-kutatás adataihoz képest. Mindennek alapján a tévéállomás szakértői úgy fogalmaztak: rendkívül csekély annak az esélye, hogy a szavazópolgárok többsége az EU új alkotmánya mellett teszi le a garast.

Hollandiában szerdán tartják az európai alkotmányról szóló népszavazást, és megfigyelők azon a véleményen vannak: amennyiben Franciaország után az Európai Közösség egy másik alapító tagja is nemet mond a szerződésre, az végképp megpecsételheti a tervezett új alkotmány sorsát. A szerződés ellenzői Hollandiában mindenekelőtt a nagyobb EU-tagállamok erős befolyása, továbbá amiatt aggódnak, hogy az integráció csorbíthatja a holland szuverenitást.

Közvetlenül a franciaországi referendum eredményének ismertté válása után Jan Peter Balkenende holland miniszterelnök még azt hangoztatta: a szerződés franciaországi elutasítása újabb érvet jelenthet a hollandok számára, hogy támogassák a dokumentumot. A kormányfő annak a nézetnek adott hangot, hogy Hollandia sokat nyerhet az alkotmánnyal.