Hodorkovszkij kilenc évet kapott

Utolsó frissítés:

Szerző:

szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Kilenc évi börtönre ítélte adócsalás és üzleti csalás vádjával egy moszkvai bíróság kedden Mihail Hodorkovszkij orosz olajmágnást.

Három hétig zajlott az ítélethirdetés a Yukos orosz olajcég volt első embere,
Mihail Hodorkovszkij büntetőperében, és hétfőn újból másnapra halasztották a felolvasást, míg ma elhangzott a verdikt.

A Jukosz orosz olajvállalat volt fejét hat vádpontban találták bűnösnek. Büntetésébe beleszámítják a már előzetes letartóztatásban töltött 583 napot, így hét és fél évet kell börtönben töltenie. Hodorkovszkij üzlettársát, Platon Lebegyevet a bíróság szintén kilenc évi szabadságvesztésre ítélte. Az ítéletek ellen fellebbezés nyújtható be.

Irina Kolesznyikova bíró május 16. óta olvasta fel a több mint ezeroldalas dokumentumot. A védelem már hétfőre remélte a büntetési tétel megismerését, de a bírók, miután pénteken befejezték a bűnösség bizonyítékainak ismertetését, hétfőn Hodorkovszkij védőinek érveit kezdték elemezni, azaz visszautasítani.

Hodorkovszkij tündöklése és bukása (Oldaltörés)

A bukott oligarcha
© AP
Mihail Hodorkovszkij 1963-ban Moszkvában született, 1986-ban a Mengyelejev vegyészeti egyetemen diplomázott. Rá egy évre néhány hozzá hasonlóan gondolkodó fiatalemberrel megalapította az Ágazatközi Tudományos-technikai Központot, amely egy piackutató céget takart. 1988-ban Hodorkovszkij már bejegyeztette az ország első magánbankjainak egyikét.

Az 1990-es évek elején a bank jelentős részesedésekhez szerzett különböző, igen olcsón kiárusított állami cégekben, 1995-ben pedig mindössze 350 millió dollárért megvásárolták a Jukosz olajcéget. Az 1998-as orosz pénzügyi válság idején az ország egyik legátláthatatlanabb vállalatának kikiáltott Jukoszt az új évezred elején már az áttekinthetőség mintaképének tartották. A belső reformoknak és a tartósan magas olajáraknak köszönhetően a cég részvényei a 2003-at megelőző években szárnyaltak, a vállalat piaci értéke 30 milliárd dollárra ugrott.

Hodorkovszkij vagyonát 2003. évi letartóztatásakor nyolcmilliárd dollárra becsülték. A vállalkozó történelmet írt azzal, hogy az orosz üzleti elit körében elsőként nyilvánosságra hozta vagyoni helyzetét.

Hodorkovszkij letartóztatásakor már nyélbe ütötték az üzletet a Jukosz és a Sibneft olajtársaságok egyesüléséről, amellyel a világ negyedik legnagyobb olajvállalata jött volna létre. Ekkor azonban már folyt a főügyészségi hajsza a Jukosz ellen, a vád szerint a cég és tulajdonosai is adócsalásokat követtek el. A politikai ambícióit is megszellőztető Hodorkovszkijt végül 2003. október 25-én tartóztatták le, a főügyészség csalás, okirat-hamisítással, sikkasztással, adócsalással és egyéb törvénysértésekkel vádolta, és nem engedélyezték szabadon bocsátását sem.

A komoly orosz és nemzetközi visszhangot kiváltó ügyben erős bírálatok érték Vlagyimir Putyin orosz elnököt. Bírálói szerint politikai ambícióiért büntették meg az üzletembert, emellett példát akartak statuálni a többi adó alól kibújó cégnek, egyben megerősíteni a Kreml ellenőrzését a kulcsfontosságú olajágazatban. Az Európa Tanács és az Egyesült Államok is vitatta a per jogszerűségét. Hodorkovszkij azzal is kihívhatta a Kreml haragját, hogy nyíltan finanszírozott ellenzéki pártokat és zavaros ügyekkel vádolta meg az állami Rosneft olajcég vezetőit.

Hodorkovszkij ellen hivatalosan 2004. május 14-én emeltek vádat, amiért üzlettársával, Platon Lebegyevvel egymilliárd dolláros kárt okozó privatizációs és adócsalást követtek el, s a per érdemi tárgyalása tavaly június 16-án kezdődött meg. Az ügyész a legsúlyosabb büntetés, tíz év börtön kiszabását kérte és indítványozta vagyonuk kisajátítását. (Hodorkovszkij vagyona a Forbes magazin szerint 15 milliárdról 2 milliárd dollárra apadt.)

A perben az ítélet felolvasása 2005. május 16-án kezdődött meg és két héten át tartott. A bíróság bizonyítva látta Hodorkovszkij és Lebegyev bűnösségét hat vádpontban a hét közül és mindkettejüket kilenc év börtönre ítélte. A fő epizódok: adócsalás magánszemélyként és a Jukosz vezetőiként, egy műtrágyakutató intézet 44 százalékának fondorlatos megszerzése, az Apatit-pakett államnak való visszaadásáról hozott bírósági határozat elszabotálása és főleg a gazdasági csalásokat elkövető bűnszövetkezetek megszervezése.

Büntetésükbe beleszámítják a már előzetes letartóztatásban töltött 583 napot, így még hét és fél évet kell rács mögött tölteniük. A bíróság helyt adott az adóhatóság keresetének is több mint 17 milliárd rubel (félmilliárd euró) adóhátralék behajtására
Hodorkovszkijon és Lebegyeven, akik állítólag négy, általuk ellenőrzött cégnek egy belső adóparadicsomban való bejegyzése útján fosztották meg a kincstárat az összegtől.

Az ítéletek ellen fellebbezés nyújtható be. A perrel egy időben a JUKOSZ a csőd szélére jutott, visszaállamosított főegysége egy vitatott kényszerárverés végén az állami Rosneft cég kezében kötött ki.