Oroszország álláspontja ebben az ügyben évtizedek óta változatlan: határozottan ellenezzük a világűr militarizálását - jelentette ki Szergej Ivanov védelmi miniszter a kazahsztáni Bajkonur űrrepülőterén, amely 50. születésnapját ünnepelte. Ha egy állam ilyen tervek megvalósításába fog, akkor feltétlenül megfelelő válaszintézkedéseket fogunk hozni - erősítette meg Ivanov orosz médiajelentések szerint.
A The New York Times című amerikai lap a múlt hónapban hírül adta, hogy a védelmi tárca győzködte a Fehér Házat: telepítsen fegyvereket a világűrben az amerikai műholdrendszerek megoltalmazására. George Bush elnök adminisztrációja cáfolta, hogy űrfegyverkezést fontolgatna az amerikai űrdoktrína mostani felülvizsgálata során, de hozzátette: tekintetbe kell venni az 1996-os elnöki rendelet óta felmerült új fenyegetéseket.
Ugyancsak az Egyesült Államoknak üzenve, Ivanov elutasított bármiféle tárgyalást a harcászati atomfegyverek ellenőrzéséről, amíg egyes hatalmak a területükön kívül tartanak ilyen fegyvereket. Az orosz miniszter Sam Nunn amerikai szenátor javaslatára reagált. Nunn olyan orosz-amerikai megállapodás kötését szorgalmazta, amely biztosítaná egymás harcászati nukleáris fegyverkészleteinek "áttekinthető elszámoltathatóságát" a nukleáris terrorizmus megelőzésére. Védelmi elemzők szerint Oroszország azért titkolja harcászati atomfegyvereinek számát, mert meg akarja tartani őket, hogy velük ellensúlyozza lemaradását hagyományos fegyverek tekintetében.
Oroszország ellenzi az amerikai űrfegyverkezést
Utolsó frissítés:
Oroszország válaszlépesekkel fenyegetett meg bármely államot, amely fegyvereket telepít a világűrben, természetesen az Egyesült Államokra célozva.