A rendezvény célja, hogy a nevezési díjakból és az adományokból összegyűlt pénzzel segítse a mellrák kutatását és gyógyítását. Az alapítványt Nancy Goodman Brinker, az Egyesült Államok volt budapesti nagykövete alapította 1982-ben, emlőrákban meghalt testvére emlékére.
A "verseny a gyógyulásért" washingtoni helyszíne az idén is az amerikai főváros szívében a kongresszus épületétől George Washington obeliszk emlékművéig húzódó zöldterület, a Mall volt. A futók, illetve gyaloglók, köztük a betegségből felgyógyult emberek százai csoportokban vágtak neki a néhány kilométeres távnak.
Az indulás előtt a rendezvény nagyszínpadán Nancy Goodman Brinker bemutatta a "verseny a gyógyulásért" idei tiszteletbeli nemzetközi elnökét, Dobrev Klárát, valamint Simonyi András nagykövetet. Dobrev Klára néhány szóval köszöntötte a megmozdulás résztvevőit.
Az alapítvány arra buzdítja a nőket, hogy ne adják fel a küzdelmet a rák ellen és a korai felismerés, a szűrés jelentőségét hirdeti. Nancy Goodman Brinker kezdeményezésére alakult meg 2002 őszén az Egészség Hídja Összefogás a mellrák elleni küzdelem magyarországi támogatására.
Dobrev Klára pénteken a szívbeteg nőket segítő, a gyógyítást és megelőzést támogató Sister to Sister alapítvány alapítójával és elnökével, Irene Pollinnal találkozott és fogadta őt hivatalában Mike Leawitt amerikai egészségügyi miniszter. Hétfőn reggel Dobrev Klára a Fehér Házban találkozik Laura Bush-sal, George Bush amerikai elnök feleségével, majd részt vesz a Susan G. Komen Alapítvány küldöttgyűlésének a zárórendezvényén.
Dobrev Klára azt mondta, hogy Nancy Goodman Brinker asszony meghívására érkezett Amerikába, elsősorban azért, hogy az alapítványtól és más civil szervezetektől hasznosítható tapasztalatokat gyűjtsön. "Ha valamit tanulni lehet az amerikaiaktól, az a saját magunkért való felelősségvállalás. Amerikában a kormányzat munkáját nagyban kiegészítik a civil szervezetek. Magyarországnak ezen a téren van mit fejlődnie és ezt szeretném otthon elősegíteni" - hangoztatta.
Kifejezte reményét, hogy az idén is megrendezik a mellrák elleni figyelemfelhívó felvonulást a Lánchídon. Szeretné, tette hozzá, ha a rák megelőzésével foglalkozó hazai civil szervezetek összeülnének és partnerei lennének a Susan G. Komen Alapítványnak, amely tapasztalataival segíthetné a rendezvényt, amelyet Budapesten kívül másutt is meg kellene honosítani.
Dobrev Klára kiemelte, hogy a közösség az, amely igazán egészségben tudja tartani a tagjait. Terjeszteni kell azoknak a városoknak, településeknek a példáját, amelyek sok közösségi megmozdulást szerveznek, különösen az egészségért. Emlékeztetett rá, hogy jelenleg 130-140 magyarországi település vesz részt aktívan az egészségmegőrző programokban.
Számos jó kezdeményezést ismert meg, találkozott lelkes polgármesterekkel, iskolaigazgatókkal, akik az egyébként hátrányos helyzetű településen szinte csodákat tudtak művelni. Dobrev Klára szeretné ezeket a jó példákat, ötleteket összegyűjteni, rendszerezni, megtalálni azokat az embereket, akik segíteni tudnak, hogy minél több településre ragadjon a jó példa.