A "legkártékonyabbak": Marx, Hitler, Mao, Kinsey, Keynes

Utolsó frissítés:

Szerző:

szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Karl Marx és Friedrich Engels Kommunista kiáltványa (1848) az elmúlt két évszázad legkártékonyabb könyve, legalábbis egy 15 konzervatív amerikai tudósból és közéleti személyiségből álló bizottság szerint.

Mao elnök
Human Events című konzervatív hetilap kérésére állította listára minden zsűritag több könyvet is jelölhetett, és amelyiket az első helyre tette, az kapott 10 pontot, a második helyezettnek 9 pont járt és így tovább. Marxnak és Engelsnek a világot "kísértetként bejáró" könyve 74 ponttal toronymagasan verte a Top Ten mezőnyét, amelyben az ezüstérem Adolf Hitler Mein Kampfjának jutott, alig megelőzve Mao Ce-tung kínai elnök "Kis piros könyvét" (38 pont), amely az 1960-as években a kínai "nagy proletár kulturális forradalomnak", de a nyugati radikális diákoknak is bibliája volt.

Negyedik Alfred Kinsey A férfiak szexuális viselkedése című műve (37 pont), amely 1948-ban egész Amerikát sokkolta. A szexológia megalapítója ma is "közellenségnek" számít az Egyesült Államok konzervatív köreiben: amikor tavaly ősszel bemutatták az életéről szóló filmet Liam Neeson főszereplésével, számos amerikai keresztény fundamentalista szervezet a film bojkottjára szólított fel.

Alfred Kinsey
© AP
Az 5. hely John Dewey amerikai szabad gondolkodónak jutott, akinek legnagyobb "bűne" az 1916-ban megjelent Demokrácia és nevelés című műve (36 pont), amely szigorú, magolós-számon kérő rendszerű iskola helyett a gondolkodásra való nevelést részesítette előnyben és egyúttal elutasította a hagyományos vallási és erkölcsi normák örökérvényűségét.

Marx önállóan is bejutott az "elitbe", a 6. helyen A tőkével (31 pont), őt Betty Friedan, az amerikai feminizmus élharcosa követi 1963-ban megjelent A misztikus nőiség című munkájával (30 pont). Friedan volt az, aki a nőket az anyaságra és háztartásbeliségre korlátozó szerepkört "kényelmes koncentrációs tábornak" nevezte.

Auguste Comte A pozitív filozófia útja című hatkötetes, a történetírást alapjaiban megváltoztató, 1830 és 1842 között született műve (28 pont) érdemelte ki a lista 8. helyét. Minden idők egyik legellentmondásosabb gondolkodója, Friedrich Nietzsche sem kerülhette el sorsát: 9. lett a Túl jón és rosszon című könyve (28 pont), amelyben megalkotta az olyan "emberfeletti ember" fogalmát, aki túllép a korábbi, vallási ihletésű erkölcsi törvényeken, és fő mozgatóereje a hatalomvágy.

Charles Darwin. Még
nem bocsátották
meg neki
A lista a múlt század egyik közgazdasági alapművel, John Maynard Keynes A foglalkoztatás, a kamat és a pénz általános elmélete című, 1936-ban kiadott könyvével zárul (23 pont), amely alapja lett Franklin D.Roosevelt elnök államkapitalista "New Deal" politikájának.

A jelöltek között is akadtak szép számmal olyan könyvek, amelyek egy-egy nemzedék kötelező olvasmányai voltak világszerte, és amelyeket máskor is szívesen tettek már indexre. Vlagyimir Iljics Lenin Mi a teendő?-je "jó társaságba került" Charles Darwin sokszor bálványozott és még többször elátkozott A fajok eredete, Sigmund Freud Bevezetés a pszichoanalízisbe és Georges Sorel, az anarcho-szindikalizmus atyja Gondolatok az erőszakról című műveivel.

A "legveszedelmesebb" írások között említették meg a sajátos bírálatban részt vevő zsűritagok Antonio Gramsci olasz kommunista vezető Börtönnaplóját, Simone de Beauvoir A második nemét, valamint Margaret Mead antropológus Serdülőkor Szamoában című munkáját is.