Luc Frieden, az EU soros elnöki tisztségét betöltő Luxemburg igazságügyi minisztere úgy kommentálta a svájci referendumot, hogy azon "világos eredmény" eredmény született, s az unió és Svájc számára egyaránt nagy napot jelentett.
Benita Ferrero-Waldner külügyi és Franco Frattini bel- és igazságügyi EU-biztos reagálásában többek között azt emelte ki, hogy az alpesi ország polgárainak döntése nyomán az utazás nyilvánvalóan még könnyebbé, a biztonsági együttműködés pedig még szorosabbá válhat majd.
A svájci szavazók 54,6 százaléka biztosította támogatásáról a csatlakozást a schengeni övezethez, ami egyben azt is mutatja, hogy Svájcban nőtt az európai integráció híveinek száma. Ez az irányzat éppen szemben halad azzal, ami az európai alkotmány elfogadásával kapcsolatban Franciaországban és Hollandiában történt. Két év múlva, amikor életbe lép a svájci csatlakozás a schengeni szerződéshez, a határokon nem kell felmutatni az útlevelet, de nem számolják fel az áruforgalmat ellenőrző pontokat, hiszen Svájc továbbra is az Európai Unión kívül marad.
A schengeni övezet jelenleg 13 uniós tagországra (Nagy-Britannia és Írország kivételével a tavalyi EU-bővítés előtti régi tagokra), valamint Norvégiára és Izlandra terjed ki.