Bíróság elé állítják Oriana Fallacit

Utolsó frissítés:

Szerző:

szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az iszlám vallás megsértése miatt bíróság elé állítják Olaszországban Oriana Fallaci újságíró-írónőt. A pert egy olyan olasz muszlim vezető kezdeményezte, aki korábban Fallaci eliminálására buzdított.

Oriana Fallaci
A világhírű, jelenleg New York-ban élő 75 éves Oriana Fallaci ellen az iszlám hitre átélt Adel Smith nyújtott be keresetett. Smith ismert arc az olasz muszlimok körében, hiszen ő az Olaszországi Muzulmánok Uniójának elnöke és az Olasz Iszlám Párt alapítója. A kereset alapja az írónő tavaly megjelent Az értelem ereje című könyve, amely Smith szerint „rágalmazza az iszlámot”.

A La Padania olasz napilap idézte Adel Smith ügyvédjét, aki szerint elfogadhatatlan, hogy Oriana Fallaci büntetlenül publikálhatta ezt a könyvét. Roberto Castelli igazságügy-miniszter ugyanakkor Fallaci védelmére kelt egy rádióadásban, mondván, Fallaci vette a bátorságot, hogy kifejezze gondolatait és mély kritikáját, mindenféle sértés nélkül. Castelli szerint Európában egy olyan mozgalom van születőben, amely el akarja némítani a máshogy gondolkodókat, amely meg akarja tiltani, hogy bárki is rosszat szóljon az iszlámról, a homoszexuálisokról vagy a homoszexuálisok gyermekvállalásáról.

Árral szemben?

Vendégszeretet
Kissé ingerülten érkeztek meg Monorra az Ábrahám Vallások Együttműködése című konferencia külföldről érkezett  magas rangú muszlim résztvevői, miután a ferihegyi repülőtér bejáratánál állításuk szerint legalább fél órát igazolta őket egy határőr és egy rendőr. A konferenciát szervező Magyar Iszlám Közösség elnöke, Bolek Zoltán a hvg.hu-nak elmondta:  az eset azért is volt kínos, mert Szudánból és Nagy-Britanniából érkező vendégeit csütörtökön a parlamentben fogadják, ám számára nem kérdés, hogy arab származásuk miatt, különösebb indoklás nélkül tartóztatták fel őket. A konferencián a muszlimok mellett a zsidó, a katolikus és az unitárius vallási közösségek is képviseltetik magukat. Szudánból Dr. Gesmelseed Ibrahim, a kartúmi Afrika Egyetem rektora, míg Nagy-Britanniából Dr. Ahmad Al-Dubayen, a Londoni Iszlám Kulturális Centrum főtitkára érkezett.
Fallaci a jobboldali Il Foglio hasábjain reagált a vádakra. „Ezt a pert nem ellenem folytatják. Még csak nem is arról van szó, hogy egy bíró akar némi publicitáshoz jutni általa. Ez egy olyan per, ami Fallaci-ügyet akar kreálni. Ez a per egy ürügy arra, hogy elítéljenek egy ismert embert, hogy végül másokat is elítélhessenek. De az elítélésem végül is csak hasznot hoz. Mert segít megérteni, hogy éppen a szabadságunkat veszítjük el és azt, hogy mindazokat megvádolhatják, akik erős álláspontot képviselnek, tehát újságírókat, írókat, értelmiségieket és azokat a polgárokat, akik elutasítják a politikailag korrektet és van merszük az árral szemben úszni” – fejtegette az írónő, aki azt is leszögezte, hogy nem jelenik meg a tárgyaláson.

Az ügy kapcsán a francia Courrier International című lap internetes oldalán megjegyzi: a keresetet beadó Adel Smith 2002-ben olyan pamflettet adott ki, amelyben „Allah nevében” az írónő eliminálására szólít fel, amiért az írónő egy korábbi művében a muzulmán bevándorlókról azt írta, hogy „szaporodnak, mint a patkányok.”. De – jegyzi meg a lap – Smith gyakran sértegeti a katolikus egyházat is.

Mit írt Fallaci?

„Ingerültséggel és az értelem erejében bízva folytatom azt az érvelést, amelyet két éve azzal zártam: Elég. Vége... Európa egyre inkább az iszlám tartományává, gyarmatává válik, Olaszország pedig e gyarmat előretolt hadállásává” - riogatja olvasóit Oriana Fallaci a tavaly megjelent, Az értelem ereje című legutóbbi könyvében.

A két évvel korábban írt A harag és a büszkeség folytatásában Fallaci azt állítja, hogy az iszlám az európai kultúrából kinőtt civilizált világ elpusztítására tör, Európából „Eurábia” lett. „Immár minden városunkban kialakult egy másik, egy muszlim város is, amelyet a Korán igazgat” - utal az arab és más iszlámhívők tömeges bevándorlására.

Az írónő hol azokéhoz hasonlítja a szerepét, akik annak idején hiába igyekeztek felhívni a társadalom figyelmét a nácizmus térnyerésére, hol a középkori inkvizíció máglyára küldött áldozataival azonosítja magát. Fallaci szerint „nincs jó és rossz iszlám”, az iszlám egésze áll szemben a józan értelemmel, és míg a zsidók foggal-körömmel küzdenek vallási igazságaikért, a katolikus egyház ezt nem teszi meg, szabad utat engedve így közismert antiklerikalizmusának. Az iszlám - Fallaci szerint - Allahot teszi a törvény helyébe, mindenben meghatározza hívei életét, elnyomja szabadságukat. Az írónő szerint a politikailag korrekt európai magatartás vak és nem látja a halálos fenyegetést