Ötvenhárom újságírót tartóztattak le Nepálban

Utolsó frissítés:

Szerző:

szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Csütörtökön szabadon engedték Nepálban azokat az újságírókat, akiket előző nap vettek őrizetbe Katmanduban a királyi rezidencia közelében egy, sajtószabadságot követelő tüntetés során.

Bár a nepáli kormány hivatalosan nem indokolta az 53 újságíró szabadon bocsátását, őrizetbe vételük után a New York-i központú Bizottság az Újságírók Védelmére jogvédő szervezet követelte azonnali és feltétel nélküli elengedésüket. Ugyancsak elítélte a tömeges letartóztatást a bécsi székhelyű Nemzetközi Sajtóintézet (IPI), amely közleményében felszólította a februárban minden hatalmat saját kezében összpontosító Gyanendra nepáli királyt: az ország jelenlegi helyzetére a legjobb orvosság a szabad véleménynyilvánítás és a vita. "Nem várható javulás attól, hogy elhallgattatják a médiát és újságírókat tartóztatnak le" - jelentette ki Johann P. Fritz, a szervezet vezetője, aki szerint az újságírók őrizetbe vétele "további kellemetlen bizonyítéka annak, hogy az országban romlik a helyzet."

A szabadlábra helyezett újságírók ígéretet tettek arra, hogy folytatják harcukat mindaddig, amíg az uralkodó nem oldja fel a média korlátozására tett intézkedéseket. 

Közben Nepálban az egész országban a legmagasabb harckészültséget rendelték el a hadsereg egységeinél a maoista lázadók elmúlt napokban elkövetett véres merényletei és támadásai miatt, amelyeknek több mint 50 halálos áldozata volt.

A jelszavakat skandáló, transzparensekkel felvonuló újságírókat azután tartóztatták le szerdán, hogy a katmandui királyi rezidencia közelében akarták folytatni tiltakozásukat. A felvonulók és a rendőrök között dulakodás támadt. Egy résztvevő beszámolója szerint néhány újságíró megsérült, amikor a rendőrök durván megragadták őket.